Septik Şok, Septik Şok Belirtileri, Septik Şok Ne Demek

septik şok tanımı, septik şok tedavisi, septik şoka girme, septik şoka girmek ne demek

Septik şok nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Damarlarımızda dolaşan kanlara bir enfeksiyon girdiği vakit, o enfeksiyon kanla birlikte tüm vücudumuzda dolaşacak ve vücudumuz onu algıladığı zaman da enfeksiyonla mücadele etmeye başlayacaktır. Vücut enfeksiyonu öldürme çabasına girecek, endotoksin elenen maddeleri salgılayacak ve buna bağlı olarak ta vücutta titreme, kızarma, ateşlenme, ciltte sıcaklık, kalp atışlarında hızlanma gibi problemler ortaya çıkacaktır. Kanda endotoksinin var olması bu belirtilerin gözlenmesine neden olacak ve hasta septik şoka girecektir.

Kandaki endotoksin az önce saydığımız belirtilerin yarım saat ya da iki saat süresince sürmesine sebebiyet verecektir. Septik şoktan çıkan hasta yapışkan bir cilde, aşırı susuzluğa, nefes kesilmesine, nefes daralmasına ve soğuk bir tene maruz kalmış olacaktır.

Yaşam için tehlike saçan septik şok, çeşitli tıbbi müdahalelere ihtiyaç bırakır. Septik şoka giren bir hasta acilen sağlık kuruluşuna götürülmeli ya da profesyonel sağlık ekipleri çağrılmalıdır. Septik şoka girmiş olan hastanın yakınları ise hastayı sıcak tutmalı ve rahat olmasını sağlamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver