Sepsis Belirtileri, Sepsis Hastalığı, Sepsis Hastalığı Nedir

sepsis hastalığının belirtileri, sepsis hastalığının tedavisi, sepsis ne demek, sepsis nedenleri

Sepsis nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bir tür mikrobun kan, vücut sıvısı ve dokularına yerleşip orada çoğalma göstermesi sonucunda vücut sağlığında oluşan hasar ve hastalık olarak tanımlanan sepsis, organların fonksiyonlarını bozan bir rahatsızlıktır. Bakteri, virüs ve mantarlar sepsisin gelişmesine sebep olan mikrop türleri olmaktadır. Eğer ki sepsis erken evrelerde tedavi edilmezse ilerler ve birden fazla organa yayılarak şok ve ölüme sebebiyet verir.

Sepsis hastalığına sebep olan mantar, virüs ve bakteri mikropları kan aracılığıyla diğer organlara yayılmaktadır. Daha çok erken doğan çocukları tehdit eden bir rahatsızlıktır.

Sepsis aynı zamanda bulaşıcıdır. Sepsis hastasının öksürmesi, aksırması veya hapşırması ile hastanın yakınında bulunan kişilere bulaşır. Sepsis hastalığının bulaşması durumunda bebeklerde ateşlenme, anneyi emememe, sürekli uyuklama, nefes alıp vermede güçlük çekme, karın şişkinliği, sarılık, kusma, kanama, dalakta büyüme gibi sorunlar ortaya çıkar. Çocuklarda ise kalp, akciğerler, böbrekler, karaciğer, beyin fonksiyonlarının bozulması gibi sağlık sorunları görülür. Aynı zamanda elektrolit ve hormon dengelerinde bozulma, kanamalarda sepsis belirtileri arasındadır.

Sepsis hastalığı tedavisi için hastanın hastaneye yatması ile hemen antibiyotikler veya diğer antimikrobiyal ilaç tedavisine başlanır. Hasta nefes almada güçlük çekiyorsa solunum cihazına bağlanarak hastaya oksijen verilir. Hastanın bilinci yerinde ise beslenmesine dikkat etmesi önerilir. Gerektiğinde hastalara kalp güçlendirici ilaç tedavisi uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver