Senfoni Nedir Hakkında Bilgi

Senfoni Nedir

Senfoni anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Senfoni Nedir, Senfoni Ne Anlama Gelir, Senfoni Ne Demektir, Senfoni Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Senfoni ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Senfoni Anlamı

Orkestra için bestelenmiş uzun müzik parçası. Senfoni sözcüğü “bir arada uyumlu sesler çıkarmak” anlamına gelen Yunanca symphonia sözcüğünden türemiştir. 17. yüzyılda başlarında kantat, oratoryo ve operalarda orkestra tarafından çalınan giriş parçasının adıydı. Klâsik senfonin temellerini Jean-Baptiste Lully, Jacopo Peri ve Claudio Monteverdi atmıştır. Bu bestecilerin, uvertür ve ara müzik olarak besteledikleri parçalar çok sevildiği için, daha sonra bağımsız konser parçaları olarak çalınmaya başlandı. Böylece klâsik senfoninin temelleri atılmış oldu. Vivaldi, bestelediği konçertolarıyla 18. yüzyıl başlarında senfoninin ilk örneklerini verdi. 18. yüzyılın sonlarına doğru, Viyana Klâsikleri olarak anılan Franz Joseph Haydn, Wolfgang Amedeus Mozart ve Ludwing Van Beethoven besteleriyle senfoniyi klâsik şekline ulaştırdılar. Daha sonra Beethoven klâsik senfoniye bağlı kalmakla birlikte, onu genişleterek orkestraya üflemeli çalgıları da ekledi. Haydn’ın 108 senfonisi vardır. Saat, Sürpriz, Londra Oxford ve Veda en çok bilinenlerdir. Mozart’ın 41 senfonisinden en çok bilinenler; Mi Bemol Majör, Sol Minör ve Jüpiter’dir. Beethoven’nın Kahramanlık Senfonisi, Üçüncü Senfoni ve büyük bir koronun yer aldığı Dokuzuncu Senfoni en çok bilinen ve en çok sevilenlerdir. Bunların yanında, Beethoven’ın bitirmesi için ömrünün yetmediği bir senfonisi de vardır. Buna Bitmeyen Senfoni adı verilmiştir. Daha sonra birçok besteci, başta Beethoven olmak üzere, bu üç besteciden etkilenerek güzel senfoniler ortaya koymuşlardır. Bunlardan birkaçı; Hector Berlioz, Felix Mendelson, Franz Liszt, Robert Schumann, Johannes Brahms, Gustav Mahler, Peter İliç Çaykovski, Antonin Dvorak’dır.

Konu ile ilgili aramalar: Senfoni Nedir Senfoni ödev ara Senfoni kelime anlamı Senfoni sözlükte ara Senfoni ansiklopedi bilgi bankası ara Senfoni ne demek Senfoni neye denir

Senfoni ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver