Senegal Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Senegal Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Senegal anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Senegal Nedir, Senegal Ne Anlama Gelir, Senegal Ne Demektir, Senegal Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Senegal ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Senegal Anlamı

Senegal Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Senegal Cumhuriyeti’dir. Başkenti Dakar olan ülkenin nüfusu, 10 390 296 kişi (2000), yüz ölçümü 196 720 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi CFA frangı, resmî dili Fransızca’dır. Halkın %92’si Müslüman, %2’si Hristiyan, %6’sı da geleneksel dinlere mensuptur. Afrika’nın en batı ucunda yer alır. Komşuları, kuzeyde Moritanya, doğuda Mali, batıda Gambiya, güneyde Gine ve Gine-Bissau’dur. Kişi başına düşen ulusal gelir 1650 $, zorunlu eğitim süresi 6 yıl, insanların ortalama ömrüyse 49 yıldır.

En büyük kenti, Dakar’dır. Başlıca akarsuları, Senegal, Saloum, Casamance, Gambiya ırmaklarıdır. Güneydoğudaki küçük bir yükselti dışında, ülkenin büyük bölümü düzlüktür. Ülkenin büyük bölümünde çöl iklimiyle tropikal iklim arasında bir geçiş yaşanır. Topraklarının %31′i ormanlarla, %30′u çayır ve otlaklarla kaplıdır. Güneybatıda koruluklar ve bataklıklar vardır. Ülkenin doğal kaynağı fosfattır. Tarım ürünleri, palmiye yağı, kopra, yer fıstığı, pirinç ve darıdır. Endüstri ürünleri, gıda ve balıkçılıktır. Başlıca kentleri, Dakar, Thies, Kaolack ve Rufisque’dur.

Konu ile ilgili aramalar: Senegal Nedir Senegal ödev ara Senegal kelime anlamı Senegal sözlükte ara Senegal ansiklopedi bilgi bankası ara Senegal ne demek Senegal neye denir

Senegal ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver