Sembolizm Nedir Hakkında Bilgi

Sembolizm Nedir

Sembolizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sembolizm Nedir, Sembolizm Ne Anlama Gelir, Sembolizm Ne Demektir, Sembolizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sembolizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sembolizm Anlamı

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında Fransa’da ortaya çıkmış ve 20. yüzyıl edebiyatını önemli ölçüde etkilemiştir. Bireyin duygusal yaşantısını, dolaysız bir anlatım yerine, simgelerle yüklü ve örtük bir dille anlatmayı amaçlar. Simgecilik, geleneksel Fransız şiirini hem teknik hem de tema açısından belirleyen katı kurallara bir tepki olarak başladı. Simgeciler, şiiri açıklayıcı işlevinden ve kalıplaşmış bir hitabetten kurtarmayı, insanın yaşantısındaki anlık ve geçici duyguları betimlemeyi amaçladı.

Simgeciler, dile getirilmesi güç sezgi ve izlenimleri canlandırmaya, şairin ruhsal durumunu, gerçekliğin belirsiz ve karmaşık birliğini, dolaylı biçimde yansıtacak özgür ve kişisel eğretileme ya da imgeler aracılığıyla varoluşun gizemini aktarmaya çalıştılar.

Simgeci şiirin başlıca temsilcileri Charles Baudelaire ?nin şiir ve görüşlerinden fazlaca etkilenen Fransız Stephane Mallarme, Paul Verlaine, Arthur Rimbaud’dur. Diğer temsilcileriyse Jules Laforgue. Henry de Regnier, Rene Ghil, Gustave Kahn, Belçikalı Emile Verhaeren, ABD’li Stuart Merrill, Francis Viele Griffin’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Sembolizm Nedir Sembolizm ödev ara Sembolizm kelime anlamı Sembolizm sözlükte ara Sembolizm ansiklopedi bilgi bankası ara Sembolizm ne demek Sembolizm neye denir

Sembolizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver