Semai Nedir Hakkında Bilgi

Semai Nedir

Semai anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Semai Nedir, Semai Ne Anlama Gelir, Semai Ne Demektir, Semai Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Semai ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Semai Anlamı

Halk şiirinde hecenin sekizli ölçüsüyle koşma biçiminde söylenen şiir. Genellikle en az üç, en çok da 5-6 dörtlük olduğu gibi, altı dörtlükten fazla semailer de vardır. Koşmadan, ölçüsü ve ezgisiyle ayrılır. Özel bir ezgiyle söylenen semaide sevgi, doğa, ayrılık temaları işlenir. Aruzlu semailer gazel, murabba, muhammes, müseddes biçiminde olabilirler. Burada ayırıcı özellik ezgidir. Aynı kalıpta olup bir dizesi ikiye bölünebilen semailere de “musammat semai” denir. Aynı kalıba mefâilün-fâulün ya da mefâîlün parçalarının ikinci dize olarak eklenmesiyle oluşan semailer ise “ayaklı (yedekli) semai” adını alır.

Konu ile ilgili aramalar: Semai Nedir Semai ödev ara Semai kelime anlamı Semai sözlükte ara Semai ansiklopedi bilgi bankası ara Semai ne demek Semai neye denir

Semai ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver