Sema Nedir Hakkında Bilgi

Sema Nedir

Sema anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sema Nedir, Sema Ne Anlama Gelir, Sema Ne Demektir, Sema Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sema ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sema Anlamı

Güzel sesle okunan ya da bir müzik aracıyla çalınıp söylenen besteyle coşup yapılan ritmik hareketler. Arapçada sözlük anlamı “işitmek, duymak”tır. Tarikatların çoğunda rastlanan sema genellikle bir Mevlevî ayini olarak bilinir. Semada “zaman, mekân, ihvan (dostlar)”ın dikkate alınması (yemek ve namaz vakti, düşmanca bir davranış, sıkıntı duyulduğu zamanlarda sema yapılmaması) gibi kurallar konmuşsa da buna çoğu kez önem verilmediği de görülmüştür. Örneğin Mevlâna’da zamandan çok vecd esastır ve hemen her yerde (medreseler, evler, bağlar, sokaklar) sema yapılmış, katılan ve seyredenlerin özellikleri dikkate alınmamıştır. Mevlevî semasına egemen olan dönme hareketi dışında da değişik ritmik hareketler içeren semaların varlığı kesindir. Semanın özellikle Mevlevî tekkelerinde dört başı mamur bir ayin hâline ne zaman geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bugünkü biçiminin, Sultan Veled’in torunu Pir Adil Çelebi (ölümü 1460) tarafından oluşturulduğu sanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Sema Nedir Sema ödev ara Sema kelime anlamı Sema sözlükte ara Sema ansiklopedi bilgi bankası ara Sema ne demek Sema neye denir

Sema ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver