Selenyum Nedir Hakkında Bilgi

Selenyum Nedir

Selenyum anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Selenyum Nedir, Selenyum Ne Anlama Gelir, Selenyum Ne Demektir, Selenyum Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Selenyum ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Selenyum Anlamı

Periyodik cetvelin 6A grubunda yer alan yarı metal element. Doğada nadir rastlanan selenür ve ağır metal sülfürleri biçiminde bulunur. Bakır üretiminde ya da kurşun odalar yönteminde yan ürün olarak elde edilir. Üç allotropu vardır. En kararlısı, gri renkli, metalik görünümlü olanıdır. Kimyasal bakımdan kükürde benzer. Fotosel, güneş pili ve doğrultucu yapımında, zeroks tekniğinde, ayrıca yarı iletken olarak kullanılır. Kauçuğun vulkanizasyonunda da selenyumdan yararlanılır. Bileşikleri çoz zehirlidir. Selenyum oksiklorür (SeOCI2), bilinen en kuvvetli çözücüdür.

Konu ile ilgili aramalar: Selenyum Nedir Selenyum ödev ara Selenyum kelime anlamı Selenyum sözlükte ara Selenyum ansiklopedi bilgi bankası ara Selenyum ne demek Selenyum neye denir

Selenyum ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver