Selçuklular Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Selçuklular Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Selçuklular anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Selçuklular Nedir, Selçuklular Ne Anlama Gelir, Selçuklular Ne Demektir, Selçuklular Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Selçuklular ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Selçuklular Anlamı

Selçuklular Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
Türkistan’daki Oğuz kabilelerini birleştirerek Horasan ve İran’da bir devlet kuran Müslüman-Türk hanedanı. Hanedanın kurucusu Dokak oğlu Selçuk Bey’dir. Selçuk Bey’in torunu Tuğrul Bey, İran ve Irak’ı fethederek sultan unvanını aldı. Tuğrul Bey’in yeğeni Alparslan ise, Bizanslıları Malazgirt’te yenerek Anadolu’yu Türkmen akınlarına açtı, oğlu Melikşah da Bizans’tan Afganistan’a kadar olan ülkeleri yönetti. Selçuklular ailesinin iki büyük kolu Suriye ve Anadolu’da hüküm sürdü.

Konu ile ilgili aramalar: Selçuklular Nedir Selçuklular ödev ara Selçuklular kelime anlamı Selçuklular sözlükte ara Selçuklular ansiklopedi bilgi bankası ara Selçuklular ne demek Selçuklular neye denir

Selçuklular ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver