Selçuk Ural Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Selçuk Ural Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Selçuk Ural Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Selçuk Ural, 1945 de Bartın’da doğmuştur.Aslen Malatya’lıdır. Tam adı Abdulkadir Selçuk Ural’dır. İlkokulu Samsun’da okudu, ortaokul ve liseyi Ankara Bahçelievler’de okudu. Lise 2’den ayrılıp Ankara Devlet Konservatuvarında 2 yıl trombon bölümünde okumuştur. Yaz tatilinde İstanbul’a çalışmak için gelir ve Şerif Yüzbaşı orkestrasından teklif alır ve İstanbul’da çalışmaya başlar. Okul kaydını da İstanbul Belediye Konservatuarı Şan Bölümüne aldırır.

Sponsorlu Bağlantılar

1964 -1965 yılları arasında, geceleri de Şerif Yüzbaşı Orkestrasıyla beraber 2 yıl, Hilton Rofta çalışır. Daha sonra bu orkestradan ayrılıp tek başına çalışmaya başlar. As Clup – Clup Suat – Batı Clup gibi İstanbul’un popüler gece kulüplerinde sahne hayatına başlar.

1967 yılında ilk 45’liğini, Sezen Cumhur Önal’ın sözlerini yazdığı İtalyanca “Centi Coemia” adlı bir şarkı ile plağa çeker ve aylarca liste başı kalır.

1974’de askerlik için Bornova’ya gider. Oradan Ankara Ordu Evine gider ve askerleğini orada bitirir.

Askerlikten sonra ilk Luna Park Gazinosu ve Gala Clup’te çalışır. Daha sonra Müjdat Gezen ve Perran Kutman’la birlikte Türkiye’nin ilk müzikli kabere şovu olan “Bu işte bir iş var” ile 2 yıl bu grupta birlikte birçok konser ve gazino gece kulubü çalışmaları yapar.

Selçuk Ural, Film Dünyasında da 70 yıllarında Türkan Şoray , Filiz Akın gibi sanatçılarla 4 adet film ve o günlerde çok moda olan birçok foto romanda oynar.

1975 Mart’ında İstanbul Radyoevi’nin önünde içkili otomobil kullanırken bir binbaşıyı ezerek ölümüne neden olur. Senette sahtekarlık ve korsan videoculuk iddiasıyla iki kez daha yargı önüne çıkar. Sahneyi ve kaset çalışmalarını bırakır. Gerekçesi, ‘‘Mafyanın gece kulüplerinde kurşun sıkması yüzünden. Çalışsaydım, bir serseri kurşuna kurban gidebilirdim.’’ olur.

1997 Temmuz’unda Büyük Kulüp’ün Şamdan Bar’ını işletmeye başlar, başarılı olamadığı için iki ay sonra kapatmak zorunda kalır. 1998 Ağustosu’nda eski şarkılarını bir albümde topladı ama beklediği ilgiyi bulamadı. Aynı günlerde kızı Aslı, Alaattin Çakıcı’yla birlikte Nice’te yakalanınca, önce ‘‘Ölseydi daha iyiydi’’ dedi. Sonra ağız değiştirip ‘‘Alaattin Bey son derece efendi, kendini bilen, kendini eğitmiş biri. Türk devleti için işler yaptı. Allah ikisini de mutlu etsin’’ dedi.

1997 senesinde Şahin Özer Plakçılıktan bir nostanji albümü çıkarır. 2001 yılında ÜNİVERSAL PLAKÇILIK’la anlaşıp, 4 yıl süreyle bu şirkette prodüktör olarak çalışır. 2005 yılında bu şirket kapanınca kendi şirketini kurar Üniversal şirketinde (Şeyda, Venüs Kızlar, Muhsin) adında 3 çalışma yapar. 4 adette söz ve müzikleri kendine ait olmak üzere Masal Kasetini çıkartır. (Bobi Doby Zilli Kedi, Yunus Kardeşler, Jennifer Kardeşler ve Robot Robbix )

Bu güne kadar 3 uzun çalar (Rona Play ) 3 albüm ( Kaset CD ) 30 adet civarı 45’lik Plak yapmıştır. 1986 yılında Olimpya ( Yeanis) ve İlgiltere Zondra Albert Hal gibi çok ünlü konser salonlarında İsviçre Almanya gibi birçok yurtdışı konserleri vermiş olup Altın Kelebek gibi birçok ödül sahibidir.

Müzik hayatı dışında tüm zamanlarını tenis ve sporla geçirir. Tenis Sporlarında da Kupaları mevcuttur. Galatasayar takımını tutar.

Evlilikleri :
1.evliliği: Film oyuncusu Ceyhan Cem’le resmen evlenmeden birlikte oldu. Bu birliktelikten Hakan Ural (d. 1968) adında oğlu oldu, 17 yaşına geldiğinde babasının velayetine geçebildi.
2.evliliği: ‘‘Sosyete terzisi’’ Canan Yaka ile uzun süren beraberlikten sonra 1968 de evlendi, bir yıl sonra 1969’da da Fatoş Aslı Ural doğdu. Bu evlilik, üç yıl sürdü ve 1972 de boşandılar.
3.evliliği: Selçuk Ural, 30 yıldan fazla “Ani” adında biriyle evlidir.
Albümleri:
1975 – Selçuk Ural
1977 – Dertlerimi Zincir Yaptım
1982 – Sevdalıyım
19xx – Yıllar Sonra
1993 – Hayretler İçindeyim
1996 – Best Of Selçuk Ural
2006 – Sakın Değişme
2008 – Kadınsız

Filmleri :
1997 – Anlaşma Noktası

1974 – Şiribim Şiribom

1972 – Alçaklar Cehenneme Gider

1971 – Gelin Çiçeği

1969 – Kardeş Kanı

1969 – Tatlı Günler

1968 – Gül ve Şeker

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver