Sel Nedir, Sellerin Nedenleri Ve Önleme Hakkında Bilgi

Sel Nedir, Sellerin Nedenleri Ve Önleme

Sel anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sel Nedir, Sel Ne Anlama Gelir, Sel Ne Demektir, Sel Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sel ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sel Anlamı

Sel Nedir, Sellerin Nedenleri ve Önleme
Sürekli yağmurdan ya da eriyen karlardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su. Taşkın da denir. Sel, ırmak yatağına, taşıyabileceğinden fazla su geldiğinde olur. Sel en çok ırmak yataklarından taşmalar sonucu olur. Anî ve kuvvetli yağışlar ya da kar erimesi bu taşkınlara neden olur. Irmak yataklarına gelen suyun sele dönüşmesine, yatakların amacı dışında kullanılması da çok etkili olur. Günümüzde çarpık kentleşme sonucu dere yataklarının yerleşime açılması, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının değiştirilmesi sonucu büyük mal ve hatta can kayıplarına neden olur.

Dağlık alanlarda yağış ve tepelerdeki karın erimesi sonucunda, dere yatakları, taşıyamayacağı miktarda suyla dolar ve anî seller oluşur. Özellikle dağ eteklerindeki yerleşim yerleri için heyelân tehlikesi de yaratan bu seller oldukça tehlikelidir.

Şiddetli rüzgârla birlikte tropikal fırtınalar, özellikle Atlantik Okyanusu kıyılarında şiddetli kıyı selleri oluşturur. Sürekli ve şiddetli rüzgâr büyük bir dalgaya neden olarak suyu karanın içlerine kadar sürükler.

Sık sık yol açtığı taşkınlarla bilinen üç büyük ırmak, Nil, Mississippi ve Huang He (Sarı Irmak)’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Sel Nedir Sel ödev ara Sel kelime anlamı Sel sözlükte ara Sel ansiklopedi bilgi bankası ara Sel ne demek Sel neye denir

Sel ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver