Şeker Kalbe Zararlı Mı, Şeker Yemenin Kalbe Zararları, Şekerin Kalbe Zararı

şekerin kalbe zararları, şekerin kalp sağlığına zararları, şekerin zararları, şekerli gıdaların kalbe zararları

Şekerin kalbe zararları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp hastalıklarına yakalananların sayısında her geçen gün ciddi artışlar yaşanmakta ve Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy’a göre bu artışlarda sodyum(tuz) tüketimi kadar şeker tüketiminin de payı bulunmaktadır. Gereksiz ve aşırı tüketilen şeker pek çok sağlık probleminin aheste aheste ortaya çıkmasına yol açmakla beraber kalp sağlığını da sinsice tehlikeye attığı için Ulusoy, şekerin kalbe zararlarından bahsederek şeker tüketimi hakkında önerilerde bulunuyor.

 

Şekerin kalbe zararları

 

Şeker tüketiminin aşırıya kaçması, abur cubur tüketimi, bilhassa bayanların hamurlu ve sütlü tatlıları sık sık tüketmesi kalp sağlığını kötü etkilemekte. Gereksiz şeker tüketimine giren bu tür gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Aksi taktirde kalp-damar hastalıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Kalp sağlığını olumsuz etkileyen gereksiz şeker tüketimi kan basıncını da yükseltmektedir. Yapılan araştırmalarla da kanıtlanan bu gerçek şekerli içeceklerden ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmasını göstermektedir.

Doç. Dr. Ulusoy geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmadan edindiği bilgilerle şekerin kalp sağlığına etkilerini şöyle kaydetti: “Çalışma bizlere, tuz tüketiminin yanı sıra şeker tüketiminin de fazla olmasının kalp-damar sağlığı açısından ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini göstermiştir. “Araştırmalara göre Amerikan ve İngiliz vatandaşları arasında günlük diyet içecekler, diyet şeker kullanımı ve normal şeker tüketimi karşılaştırılmış ve her iki ülke vatandaşlarının kan basınçları araştırılmıştır. Amerikan vatandaşlarının İngilizlere göre daha fazla şekerli ve diyet içecekleri tükettiği saptanmış ve büyük ve küçük tansiyonun bu tüketimle orantılı olduğu saptanmıştır. Ayrıca günlük kalori alımının, idrar sodyum ve potasyum atılımının, günlük alkol ve kolesterol ile yağ tüketimi ile şekerli bir içecek tüketiminin kan basıncını da arttırdığı saptanmıştır. Bu deneklerin hepsinin beden-kitle indekslerinin daha yüksek olduğu, günlük almaları gereken potasyum, magnezyum ve kalsiyumu alamadıkları da saptanmıştır. Diğer yandan diyet ürünleri tüketiminin kan basıncı ile ters ilişkili olduğu bildirilmiştir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver