Şeker Hastalığı, Şeker Hastalığı Neden Olur, Şeker Hastalığı Nedenleri

şeker hastalığı ve nedeni, şeker hastalığı ve nedeni nedir, şeker hastalığına yol açan nedenler, şeker hastalığına yol açan sebepler

Şeker hastalığı neden olur?

Beslenme yoluyla alınıp karaciğerde depolanan ve oradan da kana salınan glukoz, insülin hormonu vasıtasıyla hücre için girerek enerjiye dönüşmesi gerekirken, bu durumun böyle işlememesi, insülinin vücutta yeterli miktarda olmaması ya da hiç bulunmaması şeker hastalığına yol açar. Tıp literatüründe diyabet olarak geçen şeker hastalığı, aşırı idrara çıkma, yorgunluk, susama, kilo kaybı vb. gibi belirtilerle kendini belli etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta insülin yoksunluğu nedeniyle şekere ihtiyaç duyan hücreler şekersizlik çektiği ve kanda da şeker miktarı haddinden fazla olduğu için kanda şekerin artması vücut hücrelerinin tümünü tahrip ederek zehir etkisi yaratmaktadır.

Şeker hastalığına sebep olan riskleri sıralayacak olursak eğer bunların ilk başında genetik faktörler gelir. Çünkü şeker hastalığı kalıtsal olabiliyor ve daha doğmamış anne karnındaki çocuğa anne ya da babadan geçebiliyor. Çocuk büyüdükçe şeker hastası olma riski de daha da artıyor.

Kalıtsal olmasının yanı sıra şişmanlık, mikroplardan etkilenmek, duygusal bozukluklar, salgı bezi problemleri de şeker hastalığına sebep olan diğer faktörlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver