Şeker Hastalığı Nedir Nedeni Ve Tedavisi, Nasıl Geçer Hakkında Bilgi

Şeker Hastalığı Nedir Nedeni Ve Tedavisi, Nasıl Geçer

Şeker Hastalığı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Hastalığı Nedir, Şeker Hastalığı Ne Anlama Gelir, Şeker Hastalığı Ne Demektir, Şeker Hastalığı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şeker Hastalığı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şeker Hastalığı Anlamı

Şeker Hastalığı Nedir Nedeni ve Tedavisi, Nasıl Geçer
İnsülin metabolizmasındaki bozuklukla kan şekerinin aşırı miktarda yükselmesi sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen ad. Diyabet de denir. Bedendeki insülin hormonunun yokluğu, yetersizliği ya da etkisizliği nedeniyle kan şekerinin normal düzeyinin üzerine yükselmesiyle teşhis edilir. Diyabetin temel belirtileri arasında; ağız kuruluğu ve çok su içme, çok idrara çıkma, gece idrara çıkma, açlık hissinin fazlalaşması ve çok yemek yeme, kilo kaybı, hâlsizlik, bedende meydana gelen yaraların yavaş iyileşmesi sayılabilir.

Teşhis konulduktan sonra hemen bir diet programı hazırlanarak hastaya özgü kalori miktarı saptanır. Kalori belirlemede ideal beden ağırlığı baz alınır ve bundan sonra kalori gereksinimi proteinlere, yağlara ve karbohidratlara belirli oranlara göre dağıtılır. Bu türde bir dağılım, hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Hiperglisemi dietle kontrol altına alınamazsa oral antidiabetiklerle tedaviye başlanır. Genellikle tedaviye ilk sulfanilüre grubu ilâçlarla başlanır. Ve ilâcın başlangıç dozu düşük düzeyleden başlanarak kan glikoz düzeyini istenilen değere çekene kadar artırılır. Eğer kan glikoz düzeyini istenilen değere çekmede zorlanılıyorsa, gerekli görüldüğü takdirde ikinci bir antidiabetik ilâca başlanır. Bu ilâçlarada istenilen yanıt alınamazsa insülin tedavisine geçmek gereklidir.

Diabet birçok ciddî komplikasyonla ve hatta ölümle neticelenecek sonuçlar doğurabilir ve damar sistemi üzerinde son derece önemli tahribatlara yol açabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Şeker Hastalığı Nedir Şeker Hastalığı ödev ara Şeker Hastalığı kelime anlamı Şeker Hastalığı sözlükte ara Şeker Hastalığı ansiklopedi bilgi bankası ara Şeker Hastalığı ne demek Şeker Hastalığı neye denir

Şeker Hastalığı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver