Şeker hastaları göz kontrollerini ihmal etmemeli

Toplumumuzda hızla artmakta olan şeker hastalığı nın  (diyabet) göze ciddi derecede zarar verdiği belirtildi. Göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Ali Tarık Sakoğlu, ” Kontrol altına alınamayan şeker hastalığı, gözün önemli derecede hasar görmesine neden olur”. diye uyarıda bulunuyor.
Tedavi edilmedi ği  durumda gözün kaybedilmesine yol açıyor. Yüksek tedavi maliyetleriyle de hastaları zor durumda bırakıyor.” dedi. Diyabet hastalığında göze ait komplikasyon lar   ne kadar artarsa hastalığın tedavisi o kadar güçleşiyor. Dr. Sakoğlu, komplikasyonlar arttıkça hastalığın hastaya ve çevresine verdiği manevi hasarla rın  da fazla olduğuna dikkat çekti.
Şeker hastalığının teşhisi konulduğu zaman eşzamanlı ve düzenli olacak şekilde göz muayenelerinin de aksatılmaması gerektiğini kaydeden Sakoğlu şu bilgileri verdi: “Şeker hastalığının gözü etkilemesine ‘ diyabetik retinopati ‘ demekteyiz. Toplumda artık yüksek tansiyon “hipertansiyon” olarak biliniyor ve günlük yaşam da   kullanılan bir hastalık ismi oluyor ise diyabet de artık toplumun büyük bir bölümü tarafından bilinmektedir. Diyabetik retinopatide tedavide geç kalınırsa başarı oranı düşer ve tedavi maliyetleri artar. Erken teda vi   sadece hasta açısından değil, kişisel ve ülke ekonomisi açısında da önemlidir.”
FAHRİ ÖZTOPRAK

Kaynak: Zaman

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver