Şeker Hastaları Ayak Bakımı, Şeker Hastaları Ayak Bakımı Nasıl Yapmalı, Şeker Hastaları Ayak Yaraları

şeker hastaları için ayak bakım önerileri, şeker hastaları nasıl ayak bakımı yapmalı, Şeker Hastalığı, şeker hastalığı ayak şişmesi

Şeker hastalığı ayak bakımı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Asırlardır çoğu kişinin savaşmakta olduğu şeker hastalığı ayak sağlığını bozan sorunları da beraberinde getiriyor. Şeker hastalığının en mühim etkileri en çok ayaklarda görülüyor. Bu nedenle uzmanlar şeker hastalarının her gün ayak bakımını yapmalarını önermekteler.

 

Eğer şeker hastalığınız varsa, ayak bakımını kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Rutin olarak uygulanan ayak bakımı, şeker hastalığının vermiş olduğu problemlere karşı önlem almanızı ve bu problemlerin oluşmamasını sağlayacaktır.

Şeker hastaları nasıl ayak bakımı yapmalı?

Şeker hastaları için ayak bakımında öneride bulunan uzmanlar, her gün ayakların yıkanmasını söylediler. Doktorunuzun önerdiği sabun ile ılık suyla ayaklarınızı yıkayın. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulayın. Ardından nemlendirici bir losyon sürerek ayak derinizi koruyun.Losyonu sürerken parmak aralarına sürmemeye dikkat edin.

Çorap seçimi de ayak bakımında son derece önemlidir. Çoraplarınızı seçerken yumuşak, emici ve temiz olmasına dikkat edin. Çoraplar ayaklarınızı sıkmamalı ve terleme problemine yol açmamalıdır.

Parmak aralarınızı, tırnaklarını ve ayaklarınızı her gün kontrol edin. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını tespit edin. Çatlak, kesik, çürük, sıyrık, şişlik, kızarma yada nasırlar olmamalıdır. Bu sorunlarda herhangi birine rastlarsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Tırnaklarınızı keserken yaralanma problemi ile karşılaşmamak için tırnak makası kullanmayın. Tırnak makası yerine törpü kullanın. Tırnaklarınızı yuvarlak olarak değil, düz olarak şekillendirin.

Tırnaklarını törpülerken çok fazla kısaltmamalısınız. Aşırı kısaltılan tırnaklar batık sorunlarına yol açabilir.

Ayak egzersizleri ile kan dolaşımınızı harekete geçirin. Egzersizler ayakların sağlıklı kalmasında son derece mühim bir konudur. Egzersiz yada spor esnasında yaralanmamaya dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver