Segedin Barışı Nedir Hakkında Bilgi

Segedin Barışı Nedir

Segedin Barışı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Segedin Barışı Nedir, Segedin Barışı Ne Anlama Gelir, Segedin Barışı Ne Demektir, Segedin Barışı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Segedin Barışı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Segedin Barışı Anlamı

Osmanlı Devleti ile Macaristan Krallığı arasında yapılan antlaşma (12 Temmuz 1444). Evrenosoğlu Ali Bey’in yönettiği Belgrad kuşatması sonuçsuz kalınca (1441), Osmanlılar 1444′e kadar Hunyadi Yanoş’un saldırılarına karşı koymak zorunda kaldılar. Hunyadi, akınlarını Eflak’a kadar uzattı; Rumeli Beylerbeyi Kula Şahin Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunu Vasag’da yendi (1442). Macar Kralı Ladislas bir Haçlı ordusunun başında önce Niş, sonra da İzladi Derbenti’ndeki Osmanlı kuvvetlerini yendi; Bulgaristan ve Trakya ovalarına hâkim oldu. Haçlılar II. Murat ile Yalvaç yakınlarında yaptıkları savaşı kaybederek geri çekildiler. Ordusunu düzene koymak isteyen II. Murat, Macar Kralı IV. Ladislas’a barış teklif etti. IV. Ladislas antlaşmayı kabul etti ve Osmanlılar için ağır koşullar içeren Segedin Barışı, 10 yıl süreli olmak üzere imzalandı. Antlaşmanın koşullarına göre Semendire ve öteki bazı kentler Sırbistan’a verildi. Georgy Brankoviç’in krallığı onaylandı; rehine tutulan iki oğlu geri gönderildi; Vlad Drakul’a geri verilen Eflak üstünde Macaristan’ın egemenliği kabul edildi. Antlaşmadan sonra II. Murat, tahtı henüz 12 yaşındaki oğlu Mehmet’e bırakarak Manisa’ya çekildi. Macarlar bu durumu fırsat bilerek antlaşmayı çiğnediler ve Osmanlılara savaş açtılar (1444).

Konu ile ilgili aramalar: Segedin Barışı Nedir Segedin Barışı ödev ara Segedin Barışı kelime anlamı Segedin Barışı sözlükte ara Segedin Barışı ansiklopedi bilgi bankası ara Segedin Barışı ne demek Segedin Barışı neye denir

Segedin Barışı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver