Şeftali

ŞEFTALİ (PERSİCA)

Ana vatanı İran olan bu güzel meyve bol miktarda A vitamini ve KAROTİN ihtiva eder. Romalılar tarafından Anadolu’ya ve İtalya’ya getirilmiş, İRAN ELMASI olarak adlandırılmıştır. Bazı kaynaklarda şeftalinin anavatanı (Çin) olarak gösterilmekte ise de araştırmalarımızdan bu meyvenin Çin’den İran’a değil, İran’dan Çin’e götürüldüğü sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

şeftali, şeftalinin faydaları, şeftali resmi, şeftali fotoğrafı

ŞEFTALİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Taze şeftali yapraklarından yapılan çay safra kesesi ve böbrek taşlarını düşürür. Hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. İdrarı söktürür.
Kabızlığı giderir. Ağız kokusunu giderir. Bağırsakları yumuşatır. Sindirimi kolaylaştırır. Kandaki zararlı maddelerden kanı temizler. Ateş yükselmesi durumunda yenirse ateşi düşürür. Kansere ve kalp krizine yakalanma riskini azaltmaktadır. Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluk yaşayanlar için faydalıdır. Cilt sağlığı açısından da şeftalinin faydaları oldukça fazladır. Cilde nem verir, cildin parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur ve ciltteki hücreleri besleyerek cildi güzelleştirir. Böbreklerin çalışmasını düzenler. böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

ŞEFTALİ NASIL TÜKETİLİR? Şeftali genellikle yaş meyve olarak tüketilir. bunun yanısıra şeftaliden reçel, komposto yapılır. Şeftali kurutularak da uzun süre besin değerlerini koruyabilir. Bunun yanı sıra en fazla tüketilen meyve sularından biri de şeftali suyudur. Şeftalili bitki çayları da son zamanlarda oldukça revaçtadır. Şeftalinin ayrıca çiçekleri de kaynatılıp suyu içilebilir. Bu su bağırsak solucanlarını öldürür. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

Şeftali soyun ve püre halinde ezin. Daha sonra bu püreyi yüzünüze maske yaparsanız yüzünüzdeki yorgunluğu alır ve yüzünüzü nemlendirerek tazelik verir. Şeftali bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlar gösterir. Bu sebeple şeftaliye alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir.

100 gram şeftali yaklaşık 46 kalori ihtiva eder.
İlgili aramalar: şeftali nasıl bir meyvedir? şeftalinin sağlığa yararları nelerdir? şeftali resmi, şeftali fotoğrafı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver