Şeftali Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Şeftali Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir

Şeftali anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şeftali Nedir, Şeftali Ne Anlama Gelir, Şeftali Ne Demektir, Şeftali Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şeftali ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şeftali Anlamı

Şeftali Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir
Prunus persica. Gülgillerden, ılıman bölgelerde yetişen, pembe çiçekli bir ağaç. Anayurdu Çin’dir. Çin’den Batı Asya’ya, oradan da Avrupa’ya geçmiştir. Avrupa’ya İran’dan İspanyollar tarafından getirtilmiştir. Bu nedenle Romalılar şeftaliye “Prunus persica” adını vermişlerdir. Günümüzde birçok ılıman iklimli bölgede yetiştirilmekte olan, önemli bir meyve ağacıdır. Şeftali ağacı ortalama 30 yıl yaşar, çok uzun ömürlü bir ağaç değildir. Boyu en fazla 7 m kadar olur. Yaprakları uzun, ucu sivri, düz kenarlı, tüysüz ve koyu yeşildir. Çiçekleri pempe renkli, meyvesi sert, çekirdekli ve etlidir. Türkiye’de en çok Marmara bölgesinde yetiştirilmektedir.

Bol sulu ve tatlı meyvesinin en önemli özelliği kabuğunun tüylü olmasıdır. Bu kadifemsi dokudan hoşlanmayanlar için nektarin denilen tüysüz bir çeşidi de vardır. Çekirdeği tek ve serttir. Çekirdeği kolay ayrılana yarma şeftali, ete yapışık olana et şeftalisi denir. Yarma şeftali genellikle taze meyve olarak tüketilir. Et şeftalisi konserve yapımında kullanılır. Ülkemizde beyaz ve sarı etli olarak bilinen iki türü vardır.

Uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolü olarak Çin sanatında çömlek ve porselen dekorasyonunda kullanılmıştır. Çiçekleri kabızlığı giderir ve barsak solucanlarını düşürür. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler, idrar söktürür.

Konu ile ilgili aramalar: Şeftali Nedir Şeftali ödev ara Şeftali kelime anlamı Şeftali sözlükte ara Şeftali ansiklopedi bilgi bankası ara Şeftali ne demek Şeftali neye denir

Şeftali ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver