Sedimentasyon Hızı Testi Nedir-Sedimenasyon Neden Yükselir ve Düşer? Hakkında Bilgi

Aşağıda Sedimentasyon Hızı Testi Nedir-Sedimenasyon Neden Yükselir ve Düşer? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sedimentasyon Hızı Testi Nedir-Sedimenasyon Neden Yükselir ve Düşer?
sedimentasyon tüpü hızı testi

sedimentasyon tüpü hızı testi

Sedimentasyon oranı, kandaki inflamasyonu (enflamasyonu) ölçmek için kullanılan ve kanın çökme hızının ölçülmesi ile yapılan bir test türüdür. Sedimentasyon testi aynı zamanda eritrotik sedimentasyon testi olarak ta adlandırılır zira kandaki alyuvarlar (eritrositler) belirli bir süre içerisinde kanın alındığı tüpün içerisinde çökmeye başlar. ESR (erythrocyte sedimentation rate) olarak kısaltılan sedimentasyon hızı bir çok hastalığın teşhisinde kullanılan oldukça önemli bir testtir.

Sedimentasyon Testi Nasıl Yapılır?

Sedimentasyon testi, kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) test tüpü içerisindeki çökelme oranına istinaden yapılır. Belirli bir süre geçtikten sonra kandaki serum ile alyuvarlar ayrışmakta ve alyuvar hücreleri dibe çökmektedir. Klasik sedimentasyon testi sonuçlarında genellikle 1 saat beklenilmekte ve bu sürenin sonunda çöken sedim, milimetre cinsinden ölçülmektedir. Yangı, hastalık, enfeksiyon ve inflamasyon durumlarında çöken alyuvar hücrelerinin milimetre olarak kalınlığı bir hayli artmaktadır.

Sedimentasyonun normal değerleri ne kadardır:

Westergen yöntemi adı verilen teknikte 1 saatlik sedimentasyon kütlesinin kalınlığı 1 saat sonrasında yaklaşık olarak erkeklerde 0-15 millimetre, kadınlarda 0-20 millimetre sedimantasyon normal değerleri olarak kabul olmaktadır. Yaşa bağlı olarak ta sedimentasyon oranı artmakta ve bu kalınlık 23 milimetreye kadar yükselmektedir.

Sedimantasyon neden yükselir?

Sedimantasyon neden yüksek çıkar sorusu okurların en fazla merak ettikleri soruların başında gelmektedir. ESR değeri yukarıda da dediğimiz gibi inflamasyonlu hastalıklarda doğrudan artmaktadır. Diğer yandan sedimentasyon testi değeri hamilelik ya da romatoid artrit rahatsızlıklarında yüksek çıkarken, polisitemi, orak hücreli anemi, kalıtsal sferositoz, ve konjestif kalp yetmezliği rahatsızlıklarında düşük çıkar. Bazal Sedimentasyon oranı kadınlarda erkeklere göre biraz daha yüksektir.

Yaş
20
55
90

Erkeklerde sedimantasyon normal değerleri
12
20
19

Kadınlarda sedimantasyon normal değerleri
18
21
23

Katz indeksi: Sedimentasyon hızı ölçümünde kullanılan bir başka kriterdir.

Katz indeksi geleneksel ölçüm tekniklerinin aksine 1 saat yerine 2 saat olmaktadır. ilk 1 saat sonunda sedim hızı ile ikinci saat sonundaki sedim hızı toplanarak ikiye bölünür. Elde edilen aritmetik ortalama geleneksel yöntemlere göre daha kesin sonuç verir. Ancak süre olarak biraz uzun sürdüğü için günümüzde katz indeksi ile sedim ölçümü pek tercih edilmemektedir.

Günümüzde sedimentasyon hızı otomatize makineler ile ölçülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver