Sebil Nedir Hakkında Bilgi

Sebil Nedir

Sebil anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sebil Nedir, Sebil Ne Anlama Gelir, Sebil Ne Demektir, Sebil Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sebil ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sebil Anlamı

Kutsal günlerde sevap kazanmak için dağıtılan içme suyu ve bu amaçla yapılmış taş yapı. Genellikle cami, mescit, tekke, türbe ve çeşmelerin yanında padişahlar ve saraylılar, devlet büyükleri ve malî durumları elverişli kimseler tarafından yaptırılırdı. Üstü kubbeli, ufak yapılar olan sebillerin cepheleri geniş bir pencere biçimindedir. Bu pencerelere süslü oymalı tunç parmaklıklar konur, gelip geçen bu parmaklıklar arasına konan bakır maşrapalardan su içerdi. Köşe sebilleri, cephe sebilleri, anıtsal sebiller, pencere hâlindeki sebiller olmak üzere dört tür sebil vardır. Mimar Sinan Sebili, Beyazıt ve Vefa arasında Hüsrevkethüda Sebili (1566), Yerebatan’da Dilsiztavşanağa Sebili (1670), Beyazıt’ta Şahsultan Sebili (1810), Dolmabahçe’de Hacıeminağa Sebili (1644), Kabataş’ta Kocayusufpaşa Sebili (1787), Eyüp’te Mihrişahsultan Sebili (1796), Sultanahmet’te III. Ahmet Sebili, en ünlülerindendir.

Konu ile ilgili aramalar: Sebil Nedir Sebil ödev ara Sebil kelime anlamı Sebil sözlükte ara Sebil ansiklopedi bilgi bankası ara Sebil ne demek Sebil neye denir

Sebil ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver