Sbs 8. Sınıf Perspektif Çizimi Dersi İzle Videolu Konu Anlatımı

  • Perspektif Çizim , etrafımızda gördüğümüz şekillerin herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesi için şeklin her yönden incelenmesini sağlar. Perspektif Çizimi yapılırken cisimlerin bizden uzaklaştıkça küçüldüğünü ve renklerin solduğunu görürüz. Bir küpün , bir prizmanın belli bir mesafeden çizimi ufuk çizgisi kaybolunan nokta kaybolunan doğrular yardımıyla bulunur. Ufuk Çizgisi : Zeminin bittiği yerle gökyüzünü ayıran çizgiye ufuk çizgisi denir.

Sbs 8. Sınıf Perspektif Çizimi, Sbs 8. Sınıf Perspektif Çizimi konu anlatimi, sbs konulari,perspektif çizimi 8.sınıf konu anlatımı video,perspektif çizimler hakkındaki bilgiler.

Perspektif Çizim , etrafımızda gördüğümüz şekillerin herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesi için şeklin her yönden incelenmesini sağlar. Perspektif Çizimi yapılırken cisimlerin bizden uzaklaştıkça küçüldüğünü ve renklerin solduğunu görürüz. Bir küpün , bir prizmanın belli bir mesafeden çizimi ufuk çizgisi kaybolunan nokta kaybolunan doğrular yardımıyla bulunur. Ufuk Çizgisi : Zeminin bittiği yerle gökyüzünü ayıran çizgiye ufuk çizgisi denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ses İçin Sağdaki Ses Butonuna Tıklayın

Ses İçin Sağdaki Ses Butonuna Tıklayın

Ses İçin Sağdaki Ses Butonuna Tıklayın

8. sınıfın müfredatında yepyeni bir konu perspektif çizimi konusu gelmiştir. Cisimlerin perspektif çizimlerinde, yatay doğru üzerinde belirlenen noktaya (veya noktalara) kaybolunan nokta, cisimlerin ayrıtlarının belirlenmesi için çizilen doğrulara kaybolunan doğrular denir.

Dikdörtgenler prizması şeklinde düşünülmüş ray parçalarının çizilmesi için kullanılan doğrular, rayların ufukta gözden kaybolduğu bir noktada kesişirler.
Perspektif çizimi yapılan cismin ön yüzü, çizimin yapıldığı düzleme paralel ise bu perspektif çizim tipine bir nokta perspektifi denir.


Perspektif çizimlerde iki kaybolunan  nokta belirleniyorsa bu çizim tipine iki nokta perspektifi denir.

 

Zeminin bittiği yerde gökyüzü ile birleşen çizgiye ufuk çizgisi denir.

Devamı için konu başlığına tıklayınız

Bu konunun soruları nasıl geliyor biraz da onu inceleyelim.

 

PERSPEKTİF ÇİZİMİ

Geometrik cisimlerin herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesi için gene olarak üç yüzünü birden gösteren perspektif çizimler yapılır.Perspektifte, cisimler bizden uzaklaştıkça küçülmüş ve renkleri solmuş gibi görünür.

Zeminin bittiği yerde, gökyüzüyle birleşen çizgiye ufuk çizgisi denir.Gözümüzden uzaklaştıkça birleşiyormuş gibi görünen çizgilere kaybolunan doğrular denir.Kaybolunan doğruların birleşiyormuş gibi göründüğü noktaya kaybolunan nokta denir.

Tren yolu raylarını kesişiyormuş gibi görürüz.Tren yolu rayları kaybolunan doğrular, rayların kesişiyormuş gibi göründükleri nokta ise kaybolunan noktadır.

Prizma modelinin ön yüzü, resmin yani çizimin düzlemine paralel olarak yapılıyorsa bu perspektif çizim tipine bir nokta perspektifi denir.Kaybolunan nokta, prizmaya sağdan bakıldığında ufuk çizgisi üzerinde ve prizmanın sağında; soldan bakıldığında ise solundadır.Bu durum prizmaya alttan ve üstten bakıldığında da değişmez.

Prizma modelinin ön yüzü yani sağ ve sol yüzlerinin kesiştiği dikey ayrıt, çizimin düzlemine paralel değilse perspektif çiziminde iki kaybolunan nokta vardır.Bu tekniğe iki nokta perspektifi denir.

 

 

 

 

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver