Savcılık Nedir Görevleri Nelerdir Hakkında Bilgi

Savcılık Nedir Görevleri Nelerdir

Savcılık anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Savcılık Nedir, Savcılık Ne Anlama Gelir, Savcılık Ne Demektir, Savcılık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Savcılık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Savcılık Anlamı

Kamu yararına suçları kovuşturmak, gerekirse ceza davası açmak ve mahkemelerde kamu yararını savunmak amacıyla çalışan adalet kurumu. İşlenen suçlarda devletin de zarar gördüğü kabul edilerek, kişilerin, yaptıkları kovuşturmanın yetersizliği yüzünden savcılık kurumu oluştu. Bugünkü çağdaş savcılığın kökeni 1789 Fransız Devrimi’nde yatmaktadır. Eski adıyla “müddeimumumilik” olan savcılık, Osmanlı Devleti’nde 1876 Anayasası ile yer aldı ve 1879′da çıkarılan bir yasayla kuruldu. Cumhuriyet’in ilânından sonra düzenlemeler yapılıp yeni bir yapı kazandı. Cumhuriyet Savcılığı, asliye ceza ve ağır ceza mahkemeleriyle Yargıtay katında kuruldu. Yargıtay’daki adı Cumhuriyet Başsavcılığı’dır. Başsavcı’nın birçok yardımcısı vardır. Sulh ceza mahkemelerinde savcılık yoktur. Bu mahkemelerdeki kamu davalarını asliye ceza savcıları açarlar ve duruşmada bulunmazlar. Büyük illerde savcı yardımcıları arasında işbölümü vardır; her savcılık, savcı ve yardımcılarından oluşan bir bütündür. Adalet Bakanlığı’na bağlı olan savcılığın, özlük ve disiplin işleri hakkındaki kararları Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu verir.

Konu ile ilgili aramalar: Savcılık Nedir Savcılık ödev ara Savcılık kelime anlamı Savcılık sözlükte ara Savcılık ansiklopedi bilgi bankası ara Savcılık ne demek Savcılık neye denir

Savcılık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver