Savarona Nedir Hakkında Bilgi

Savarona Nedir

Savarona anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Savarona Nedir, Savarona Ne Anlama Gelir, Savarona Ne Demektir, Savarona Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Savarona ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Savarona Anlamı

Amerikalı zengin bir kadın tarafından Almanya’da yaptırılan yattır. 1931′de denize indirilmiştir. Ancak ABD hükûmeti, teknenin tescil edilmesi için maliyeti kadar gümrük vergisi isteyince; satışa çıkarılmıştır. 1938′de Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınarak Atatürk’e armağan edilmiştir. Onun ölümünden sonra, bir süre cumhurbaşkanlığı yatı olarak kullanılmıştır. 1951′de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına devredilmiş ve eğitim gemisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İçindeki Atatürk’e ait eşyalar, İstanbul Deniz Müzesinde Savarona Odası adı verilen bölümde korunmaya alınmıştır. 1979′da, bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın sonunda ağır hasar gören yat, hizmet dışı kalmıştır. 1989′da Türk ve Japon firmalarının oluşturduğu bir ortaklığa turistik amaçlı kullanım için kırk dokuz yıllığına kiralanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Savarona Nedir Savarona ödev ara Savarona kelime anlamı Savarona sözlükte ara Savarona ansiklopedi bilgi bankası ara Savarona ne demek Savarona neye denir

Savarona ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver