Saunanın Faydaları nelerdir-Sauna hangi hastalıklara iyi gelir Hakkında Bilgi

Aşağıda Saunanın Faydaları nelerdir-Sauna hangi hastalıklara iyi gelir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Saunanın Faydaları nelerdir-Sauna hangi hastalıklara iyi gelir

Özellikle turizm kentlerinde son yıllarda yaygınlaşan sauna, Türk hamamına rakip oldu. Türk hamamının strese ve kas yorgunluğuna iyi geldiğini belirten uzmanlar, Uzmanlar, saunaya gidenlere bir de uyarıda bulunuyor: “Vücudun direnç kazanması, saunada sıcağın ardından soğuk su uygulaması yapanlar için geçerlidir.”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Arman, saunada iki noktanın önemli olduğunu belirterek, “Bunlardan biri, sıcaklık uygulamasının kişiye göre süresinin belirlenmesi, diğeri ise sıcağın ardından soğuk suya girilmesidir” dedi. Saunanın, sıcak ve soğuk `kontrası’ uygulanmadığı sürece yararlı etkisinin de olmayacağını ifade eden Prof. Dr. Arman, şunları söyledi:

“Saunada kalış süresi yavaş yavaş artırılmalıdır. Bu süre kişinin dayanıklılığına göre ayarlanmalı. Saunadaki sıcak ve soğuk uygulaması, kişinin ısı değişikliklerine karşı vücut direncini artırdığı için, kış aylarında düzenli olarak saunaya giden kişilerin gribe yakalanması çok düşük bir ihtimaldir. Ancak saunada sadece sıcak uygulaması yapan kişiler için bu geçerli değildir. Mutlaka sıcağın ardından soğuk suya girilmelidir.”

KİMLER SAUNAYA GİREMEZ

Yüksek tansiyon hastalarının, kalp rahatsızlığı bulunanların, ateşli hastalığın etkisinde olanların saunaya gitmesinin riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Arman, “Bu hastaların saunaya gitmesi zararlıdır. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonu sıcakta artabilir. Ateşli hastalığı olanlarda ise enfeksiyon hızla yayılır. Kalp hastaları da riskli gruptur” dedi.

Saunadan yararlanma sıklığının kişiye bağlı olduğunu da belirten Prof. Dr. Arman, haftada 1 ya da 2 kez saunaya gidilebileceğini sözlerine ekledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver