Satürn Nedir Hakkında Bilgi

Satürn Nedir

Satürn anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Satürn Nedir, Satürn Ne Anlama Gelir, Satürn Ne Demektir, Satürn Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Satürn ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Satürn Anlamı

Güneş Sistemi gezegenlerinden biri. Güneş’ten uzaklık sıralamasında altıncı, büyüklük bakımından Jüpiter’den sonra ikincidir. Diğer adı Zühal olan Satürn’ün çapı 119.300 km.dir. Güneş’in çevresindeki dönüşünü 29,5 dünya yılında tamamlar. Güneş’e olan uzaklığı ise 1 milyar 427 milyon km.dir. Kütlesi Dünya’dan çok daha büyük olmasına rağmen, yoğunluğu yaklaşık 0,7 g/cm3 olduğundan, yerçekimi kuvveti, Dünya’daki kadar güçlü değildir. Atmosferini oluşturan başlıca maddeler arasında hidrojen ve helyum önde gelir. Yüzeyindeki sıcaklık ortalamasının sıfırın altında 180°C olduğu sanılmaktadır. Diğer gezegenlerden farklı özelliği, ekvatoru çevresinde aydınlık ve karanlık halkaların bulunmasıdır.

1980 Kasımı’nda Satürn dolaylarına ulaşan Voyager-I uydusunun gönderdiği bilgilere göre halkaları, daha önce sanıldığı gibi 5-6 halka değil, bıçak sırtı inceliğinde yüzlerce halkadır. Yine bu halkaların buz ve taş zerreciklerinden oluştuğu anlaşılınca, bunların gezegenlerarası çekim ve hareket kanunlarına uymadan nasıl asılı kaldıkları gökbilimcilerin zihnini meşgul etmektedir. Yüzeyinde hızı saatte 900 km.yi bulan fırtınalar olduğu saptanmıştır. Çapları 200 km. ile 5.800 km. arasında değişen 10 uydusu olduğu bilinmektedir. Voyager-I’in gözlemleri sırasında Satürn’ün şimdiye kadar bilinmeyen 3 yeni uydusu daha olduğu anlaşıldı. İç yapısı hakkında kesin bilgiler yoksa da, merkezinde bir kaya kütlesi, onun üzerinde buz tabakası, daha üstte metalik hidrojen ve nihayet moleküler hidrojenden oluştuğu sanılmaktadır. Uyduları şunlardır: Janus, Mimas, Enceladus, Tethys, Dione, Rhea, Titan, Hyperion, Lapetus, Phoebe. Bunlar içinde en büyüğü Titan en küçüğü de, aynı zamanda Satürn’e uzak olan Phoebe’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Satürn Nedir Satürn ödev ara Satürn kelime anlamı Satürn sözlükte ara Satürn ansiklopedi bilgi bankası ara Satürn ne demek Satürn neye denir

Satürn ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver