Şathiyye Nedir Hakkında Bilgi

Şathiyye Nedir

Şathiyye anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şathiyye Nedir, Şathiyye Ne Anlama Gelir, Şathiyye Ne Demektir, Şathiyye Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şathiyye ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şathiyye Anlamı

Bir duyguyu ya da düşünceyi iğneleyici, alaycı bir biçimde dile getiren şiir. Şatıh kavramına giren sözler ya da şiirler genellikle iki kümede toplanmıştır:

a) Bilinçsiz olarak, ruhsal bir bunalım sırasında ya da kişinin kendinden geçmesi durumunda söylenen sözler. Bu sözlerin bilinçaltı duyguları ve istekleri dile getirdiği kabul edilir. En bilinen örneği Hallacı Mansur’un “Ene’l-hak” sözüdür. Böylesi şatıhların tevili güçtür.
b) Mutasavvıf şairlerce söylenmiş ya da yazılmış, tasavvufî inançların dile getirildiği, anlaşılması yorumlanmasına bağlı şiirler.

Anlamca saçma görünen, gerçeküstü imgelerle kurulmuş bu şiirlerde, genellikle Sünnîliğe aykırı inançlar üstü kapalı, anlaşılmaz biçimde dile getirilmişlerdir. “Şathiyyat-ı sufiyane” denilen böylesi şiirler ancak şerh edilirlerse anlaşılabilirler. Yunus Emre’nin, “Çıktım erik dalına anda yedim üzümü” dizesiyle başlayan şiiri buna örnektir. Kaygusuz Abdal da bu tür şathiyyenin en iyi örneklerini vermiştir. Özellikle Alevî-Bektaşi ozanlarınca söylenen şathiyyeler, zamanla daha genel bir nitelik kazanmışlar; ciddî bir düşünce ya da duyguyu alaylı, iğneleyici bir dille işleyen şiirlerin tümüne şathiyye denilmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Şathiyye Nedir Şathiyye ödev ara Şathiyye kelime anlamı Şathiyye sözlükte ara Şathiyye ansiklopedi bilgi bankası ara Şathiyye ne demek Şathiyye neye denir

Şathiyye ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver