Şaşılık Ameliyatı Onam Formu

  >>> ŞAŞILIK CERRAHİSİ ONAM FORMU <<<

Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi: Mevcut hastalığınızın tedavisi için Sağ (…….) Sol (…….) gözünüze ŞAŞILIK CERRAHİSİ  önerilmektedir.Göz hareketleri göz dışında bulunan kasların yardımıyla oluşmaktadır. Şaşılık bu kaslarda ya da görsel fonksiyonlarda izlenen kayıplar nedeniyle gelişmektedir. Şaşılık ameliyatının amacı gözünüzde mevcut olan kaymanın düzeltilmesi, çift görmenin ortadan kaldırılmasıdır. Bu cerrahinin çocuklarda uygulanmasının diğer bir önemi ise ileriki yıllarda oluşabilecek göz tembelliğinin engellenmesidir. Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi uygulanacaksa ağrı hissetmemeniz ve göz hareketlerinin engellenmesi için göz arkası ve çevresine iğne yapılacaktır. Ameliyat öncesi yapılan göz muayenesi ve yapılan ölçümler doğrultusunda kayma tipine göre göz dışı kaslarının gevşetilmesi (geriletme), sıkılaştırılması (rezeksiyon) ya da  yerinin değiştirilmesi (transpozisyon) uygulanır. Bazı hastalarda ayarlanılabilir sütür tekniği ile şaşılık cerrahisi uygulanır bu şekilde ameliyat sonrası erken dönemde göz kasları üzerinde bırakılan dikişler ameliyathaneye girilmeden hasta yatağında damla anestezisi altında sıkılaştırılıp ya da gevşetilerek ameliyat sonrası geride kalan kayma miktarı düzeltilebilir.
Tedavi Komplikasyonları ve Riskleri:Lokal/genel anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonlar: 1. Göz ve/veya arkasındaki damarlarda iğne ile zedelenme,  2. Anestezik madde ile görme sinirinde hasar oluşumu, 3. Anestezik ilaca karşı alerjik reaksiyon, 4. Göz arkasında kanama, 5. Genel anesteziye bağlı ya da anestezi uygulaması sırasında gerekli olan durumlarda kan ve/veya kan ürünlerinin transfüzyonuna bağlı sorunlar Ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlar: 1. Kanama 2. Dokularda delinme ya da zedelenme 3. Kas kaçması ya da yerinden ayrılması 4. Kas cerrahisine bağlı kalp ritminde bozulmalarAmeliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar: 1. Kaymanın yetersiz düzelmesi  2. Kaymanın aşırı düzelmesi 3. Enfeksiyon 4. Görme değişiklikleri ya da çift görme 5. Allerjik reaksiyon 6. Konjonktival kist  7. Ön segment iskemisi  8. Alt ve üst kapakta seviye değişiklikleri Tedavinin kabul edilmemesi durumunda karşılaşılabilecek komplikasyonlar: 1. Çocuk hastalarda göz tembelliği 2. Kayma açısının daha da artması 3. Çift görme
>>>Devamı için lütfen sayfadaki indirme adreslerinden herhangi birini kullanarak aydınlatılmış ve bilgilendirilmiş hasta onam formunu bilgisayarınıza indiriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

–> ONAM FORMLARI ANA SAYFASINA DÖN <–

Şaşılık Cerrahisi Onam Formunu İndir  –  Alternatif İndirme

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver