Sasaniler Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Sasaniler Nedir Kimlerdir

Sasaniler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sasaniler Nedir, Sasaniler Ne Anlama Gelir, Sasaniler Ne Demektir, Sasaniler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sasaniler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sasaniler Anlamı

224-651 yılları arasında İran’da hüküm süren hanedanlık. Sasaniler İran’a egemen olan Partları (M.Ö. 220-M.S. 224) yıkarak kendi devletlerini kurdular. Devletin kurucusu Sasan soyundan gelen I. Ardeşir’dir. Sasaniler, zamanla güçlendiler. Suriye ve Yemen’e kadar yayıldılar. Göktürklerle anlaşarak Akhun Devleti’ni yıkıp aralarında paylaştılar. Hint ticaret yolunu denetimleri altına aldılar. Zerdüşt dini devletin resmî dini oldu. Fakat zamanla Göktürklerle ilişkileri bozuldu. Doğuda Göktürkler, Batıda Bizans ile mücadele ettiler. Bu durum, Sasanilerin zayıflamasına neden oldu. Sasaniler, 642 yılında Hz. Ömer döneminde yapılan Nihavend Savaşı’ndan yenilerek, İslâm egemenliğini tanıdılar. Sasaniler, kültür ve uygarlık bakımından İslâm kültürünü etkilediler.

Konu ile ilgili aramalar: Sasaniler Nedir Sasaniler ödev ara Sasaniler kelime anlamı Sasaniler sözlükte ara Sasaniler ansiklopedi bilgi bankası ara Sasaniler ne demek Sasaniler neye denir

Sasaniler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver