Sarıhumma Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Sarıhumma Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Sarıhumma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sarıhumma Nedir, Sarıhumma Ne Anlama Gelir, Sarıhumma Ne Demektir, Sarıhumma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sarıhumma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sarıhumma Anlamı

Çoğunlukla sıcak ülkelerde, insanda, bütün maymun türlerinde ve bazı küçük memeli hayvanlarda görülen bir cins sivrisinek aracılığıyla bulaşan, tene sarı bir renk veren, ateşli bir hastalık. Etkeni Togaviridae familyasından Flavivirus cinsi bir virüstür.

Sarıhumma, 18. yüzyılda Amerika Kıt’ası’nda ölüme yol açan salgınlarla ortaya çıkmış ve oradan da Avrupa’ya sıçramıştır.

Sarıhumma virüsünü taşıyan sivrisineğin ısırmasının ardından 3-6 günlük kuluçka devresinde, virüs insan vücudunda çoğalmaya başlar. Hastalığın başlıca belirtileri; baş ve sırt ağrısı, bulantı, kusma ve hızla yükselen ateştir. Virüs, karaciğer hücrelerini tahrip ettiğinden sıklıkla sarılık görülür. Bu nedenle hastalığa sarıhumma adı verilmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Sarıhumma Nedir Sarıhumma ödev ara Sarıhumma kelime anlamı Sarıhumma sözlükte ara Sarıhumma ansiklopedi bilgi bankası ara Sarıhumma ne demek Sarıhumma neye denir

Sarıhumma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver