Sarı Ballıbaba Bitkisinin Faydaları, Sarı Ballıbaba Faydaları, Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları

sarı ballıbaba otunun yararları, sarı ballıbaba yararları, sarıballıbaba otu faydaları,

Sarı ballıbaba otunun faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Nemli ortamı seven otsu bir bitki olan sarı ballıbaba, çit ve duvar diplerinde, çalılık aralarında, moloz yığınlarının içindeki, gölgeli ortamlarda yetişen, Mart ve Mayıs aylarında çiçekler açan, 50 cm uzunluğunda filizler çıkartan uzun yaşamlı bir bitkisidir. Tıpkı ısırgan otu gibi karşılıklı yaprakları vardır. Sarı ballıbaba bitkisinin saymakla bitmeyecek oldukça fazla yararı bulunur.

Sağlık için önemli faydaları bulunan sarı ballıbaba otu özellikle kadınların adet dönemlerinde yaşamış oldukları sıkıntıları giderir. Kan temizleyici özelliği ile adet dönemlerinde günde iki bardak sarı ballıbaba çayı demlenerek içilebilir. Sadece adet dönemlerinde değil kadın hastalıkları çekenlerde sarı ballıbaba bitkisi çayını sık sık demleyip içebilirler. Yaprakları ve çiçekleri kadın hastalıklarına çok iyi gelir.

Sarı ballıbaba yararları arasında işeme zorluğunu giderme, işerken yanma sıkıntısını ortadan kaldırma, böbrek hastalıklarını yok etme ve kal ödemini tedavi etme yer alır. Ayrıca sarı ballıbaba otunun faydalarından sindirim düzensizliği yaşayanlar, mesane felci geçirenler, böbrek iltihabı hastaları da yararlanabilir. Sıraca ve temriye gibi cilt sorunları üzerinde de sarı ballıbaba otu büyük başarı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver