Şarbon Nedir Hakkında Bilgi

Şarbon Nedir

Şarbon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şarbon Nedir, Şarbon Ne Anlama Gelir, Şarbon Ne Demektir, Şarbon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şarbon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şarbon Anlamı

Bacillus anthracıs bakterisinin yol açtığı hastalık. Şarbon hastalığı, içlerine koyun, sığır, keçi ve domuz da dahil olmak üzere, birçok hayvanda görülür. Öldürücü bir hastalık olan şarbon, insanlara da bulaşabilmektedir. Genellikle sindirim ve deri yoluyla bulaşır. Şarbon hastalığına, çoğunlukla hayvanlarla haşır neşir olan, hayvan besleyen, kasaplar ve hatta veteriner hekimler yakalanır. Hastalığa yol açan virüs, doğal şartlarda 15 yıl kadar barınabilir. Koruyucu olarak kullanılan aşı, dünyada yalnızca ABD, İngiltere ve Rusya’da üretilmektedir.

Şarbon hastalığının insanlarda görülen belirtileri, hayvanlarda görünenlerle birçok benzerlik gösterir. İlk olarak ortaya çıkan belirtiler şunlardır: Solunum yoluyla bulaştığı durumda, solunum sistemi içerisinde akciğerlerde yaralar meydana getireceği için, üç gün içinde soluk almada etkisi açığa çıkar. Yüksek ateşle başlar. Lenf bezelerinde şişlikler meydana getirir. Koltuk altı lenf bezelerine gitmesi daha tehlikeli bir durumdur. Mikrop akciğer lenf bezelerine de ulaşabilir. Bu durumda, titremeler başlar ve soluk almada güçlükler olabilir. Ayrıca kalp ya da duyu sistemini ve gözü de etkileyebilir. Yüksek ateşten dolayı terlemeler, titremeler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda hemen sağlık kuruluşuna başvurulması ve testlerinin yapılması gerekir. Şarbon insanlar için tehlikeli bir hastalıktır. Şarbona yakalananlarda ölüm oranı yüzde 25 ile %60 arasındadır. Şarbondan korunmak için geliştirilmiş olan aşının %93 oranında etkili olduğu tahmin edilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Şarbon Nedir Şarbon ödev ara Şarbon kelime anlamı Şarbon sözlükte ara Şarbon ansiklopedi bilgi bankası ara Şarbon ne demek Şarbon neye denir

Şarbon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver