Saray Nedir Hakkında Bilgi

Saray Nedir

Saray anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Saray Nedir, Saray Ne Anlama Gelir, Saray Ne Demektir, Saray Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Saray ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Saray Anlamı

Büyük, görkemli yapı. Esas olarak hükümdarların oturduğu büyük yapı anlamına gelir. Sözcük, Roma imparatorlarının saraylarını kurdukları Roma’daki Palatium Tepesi’nden türetilmiştir. Daha sonra İngiltere, Fransa ve İspanya’da piskoposluk ve başpiskoposluk yapılarına da saray dendi. Zaman geçtikçe de sözcüğün anlamı, ister kamu ister özel olsun, bütün büyük ve görkemli yapıları kapsayacak biçimde genişledi (örneğin adalet sarayı, sergi sarayı vb.). Bilinen en eski saray, Teb’deki Karnak Tapınağı’nın arkasında III. Tutmosis (hükümdarlığı İ.Ö. 1504-1450) tarafından yaptırılmıştır. Teb’de ayrıca III. Amenofis (hükümdarlığı yaklaşık olarak İ.Ö. 1417-1379) tarafından yaptırılmış bir sarayın da kları bulunmaktadır. Daha büyük saraylar Nemrut’ta, Ninova’da ve Asur’daki Horsabad’da kuruldu. Horsabad’da II. Sargon’un (hükümdarlığı İ.Ö. 721-705) sarayı Dur-Şarrukin 100.000 m2′den daha geniş bir alanı kaplıyor; iki büyük merkezî avlu çevresinde yer almış düzensiz bir çok oda ve küçük avlulardan meydana geliyordu. Plânları simetrik olan eski Babil saraylarında, yan yana sıralanmış oda grupları koridorla birbirine bağlanıyordu. İ.Ö. 6., 5. ve 4. yüzyıllarda Persopolis ve Sus’ta Pers kralları I. Darius, I. Kserkhes ve III. Artakserkses’e ait çok büyük saraylar yapıldı. Bu saraylar çift merdivenle çıkılan geniş bir platform üzerine inşa edilmişti. Bütün bu doğu sarayları hem ikametgâh olarak, hem de idarî ve dinî işlerde kullanılırdı.

Konu ile ilgili aramalar: Saray Nedir Saray ödev ara Saray kelime anlamı Saray sözlükte ara Saray ansiklopedi bilgi bankası ara Saray ne demek Saray neye denir

Saray ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver