Şarap Nedir Neyden Yapılır Hakkında Bilgi

Şarap Nedir Neyden Yapılır

Şarap anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şarap Nedir, Şarap Ne Anlama Gelir, Şarap Ne Demektir, Şarap Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şarap ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şarap Anlamı

Üzüm ya da başka meyvelerin sularını, türlü yöntemlerle mayalandırarak elde edilen alkollü içki. Rengi kırmızı, pembe ya da beyaz olabilir. Uluslar arası standartlara göre, şarabın alkol derecesi en az 11, en çok 13 derece olmalıdır. Kimi dinlerde kutsal sayılan şarap, İslâmiyet’te içilmesi yasaklanmış bir içkidir.

Anadolu, şarap üretilen en eski bölgelerden biridir. Yapılan kazılarda M.Ö. 17. ve 18. yüzyıllara ait şarap kapları bulunmuştur. Ancak Türklerin İslâmiyet’i kabul etmesinin ardından Orta Çağda Anadolu’daki şarap üretimi gerilemiştir. Cumhuriyet’in ilânından sonra şarap üretimi Anadolu’da yeniden artmaya başlamıştır.

Şarap, pek çok toplumda dinsel bir tema olarak algılanmış, hatta kimi zaman şarap tanrısının var olduğundan bile söz edilmiştir. Mısırlılar şarapla ilgili tanrılarına Osiris, Yunanlar Dionysos, Romalılar da Bacchus adını vermişlerdir. Tek tanrılı dinlerin kutsal kitaplarından Tevrat ve İncil’in, büyük tufanı anlatan bölümleri başta olmak üzere, çeşitli bölümlerinde asma ve şaraptan sıkça söz edilmektedir. Hristiyanlar, şarabı İsa’nın kanı, Tanrı’nın bir lütfu olarak kabul etmişlerdir. Büyük tufandan sonraki olaylarla başlayan İncil’de, Nuh Peygamber’in kültüre aldığı bitkiler arasında asmanın öneminden bahsedilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Şarap Nedir Şarap ödev ara Şarap kelime anlamı Şarap sözlükte ara Şarap ansiklopedi bilgi bankası ara Şarap ne demek Şarap neye denir

Şarap ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver