Şarabın Faydaları Nelerdir-Şarap Yararları Hakkında Bilgi

Aşağıda Şarabın Faydaları Nelerdir-Şarap Yararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şarabın Faydaları Nelerdir-Şarap Yararları

Dinimizce yasaklanan içkinin çoğu kadar azı da haramdır. İçkinin dinen haram edilmesinin en önemli nedeni elbette sağlığa olan zararları ve yan etkileri dir. Ancak bazı bilim adamları ve şarap üreticilerinin dost çevreleri basın ve yayın organlarında sürekli olarak şarap faydalıdır ve az miktarda da olsa şarap içmenin sağlığa faydası vardır türünde haberler yapıyorlar. Ancak şarap yerine elbette benzer faydaları sağlayan üzüm sirkesi veya üzüm suyu içmek te diğer bir alternatif olarak değerlendirilmelidir. Şimdi alkol sevenlere ve alkollü içkilerle araları iyi olanlara hitap eden bir yazıyı sizlerle paylaşacağız. Bu yazıdaki şarap konusundaki yargılar bizlerin fikirleri ile uyuşmuyor bunu tekrar belirtelim.

Az içildiğinde kırmızı şarap ilaç gibidir. Yaşlıları gençleştirir, hastaları iyileştirir.” Akdenizlilerin sofralarından eksik etmedikleri şarap, bütün çağlar boyunca en çok içilen, en kibar ve yararlı içki olarak tarihe geçmiştir.

Türkiye, bağları göz önüne alındığında dünyada beşinci sırada yer alıyor. Ancak verimliliğin düşük olması ve şarapçılığın gelişmemiş olmasından dolayı dünyada büyük bir öneme sahip değil.

Binlerce yıldır en değer gören içkilerden biridir şarap. Bütün çağlar boyunca en çok içilen, en kibar ve en yararlı içki olarak tarihe geçmiştir. Şarap, bugün de aynı durumunu koruyor. Şarap özellikle batıda çok değer verilen içkilerden biridir. Akdenizliler’in sofralarından eksik etmedikleri, hatta öğlen ve akşam yemeklerinde bir kadehi geçmeyerek içtikleri biliniyor. Özel günlerde ve kutlamalarla da bugün dahi en çok tercih edilen içkilerden biridir.

En basit şekilde de şarap, taze üzümden elde edilen şıranın etil alkol ile fermantasyonu ile ortaya çıkan alkollü bir içecektir. Taze meyvelerden, örneğin vişne, elma, armut gibi meyvelerden de şarap elde edilir. Onlara da yapıldıkları meyvenin ismin verilir.

ŞARABIN YARARLARI

# Önemli antioksidanlardan biridir.

# Serbest radikallerin zararlarını engeller.

# Kan dolaşımını hızlandırır.

# Kandaki kötü kolesterolü azaltır. Bu demektir ki, iyi kolesterolü de yükseltiyor.

# Koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

# Tümor oluşumunu engeller.

# Kolesterolün okside olup damar çeperine yapışarak damar sertliği yapmasına engel olur.

# Kansere karşı vücudunu korur.

# Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor

ŞARAPSEVERLER DAHA UZUN ÖMÜRLÜ OLUYOR
Kopenhag Üniversitesi Koruyucu Tıp Enstitüsü’nün 1995 yılında yayınlandığı bir çalışmasında, yaşları 30-70 arasında değişen 6051 erkek ve 7234 kadın, 12 yıl boyunca gözlenmiş.

Bu çalışma sonucunda, düzenli ve çok olmamak kaydıyla (her gün bir kadeh) şarap içenlerin daha uzun ömürlü olduğu çıkmış. Nedeni ise, şarap, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı daha dayanıklı olmayı sağlıyor. Kanın akışkanlığını artırarak kalp krizi riskini azaltıyor.

Şarap, sadece kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı değil, diğer hastalıklara karşı da koruyor. Örneğin, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve antioksidan maddeler sayesinde kanser hastalıklarına karşı korunmamızı sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver