Şapka Kanunu Nedir İnkilabı Neler Getirdi Ne Zaman Yapıldı Hakkında Bilgi

Şapka Kanunu Nedir İnkilabı Neler Getirdi Ne Zaman Yapıldı

Şapka Kanunu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şapka Kanunu Nedir, Şapka Kanunu Ne Anlama Gelir, Şapka Kanunu Ne Demektir, Şapka Kanunu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şapka Kanunu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şapka Kanunu Anlamı

Şapka Kanunu Nedir İnkilabı Neler Getirdi Ne Zaman Yapıldı
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin ilânından sonra Osmanlı Döneminin simgelerini ortadan kaldırmaya ve dinsel kökenli giyim farklılıklarının yurttaşlar arasında ayrım yaratmasını önlemeye yönelik adımlar attı. Bunlardan biri de giyim konusundaki yeniliklerdi. Mustafa Kemal, 1925′te Kastamonu’ya yaptığı bir gezide halka şapkayı tanıttı. Daha sonra çıkarılan bir kararnameyle kamu görevlileri şapka giymeye zorunlu tutuldu. Ardından da Şapka Kanunu kabul edildi. Bu yasayla Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, yerel ve genel yönetim görevlileri her türlü kuruluşta görevli memur için şapka giyme zorunluluğu getirildi. Kanun, ülkede önemli bir direnişle karşılaştı. Yasanın kabul edildiği gün Erzurum’da protesto gösterileri oldu. Birçok ilde de gösteriler düzenlendi. Bu eylemleri düzenleyen kişiler, İstiklâl Mahkemelerinde yargılanarak çeşitli cezalara çarptırıldılar. 1939′da şapkadan başka başlık giymeyi alışkanlık hâline getirmenin cezası üç aya kadar hapis olarak belirlendi.

Konu ile ilgili aramalar: Şapka Kanunu Nedir Şapka Kanunu ödev ara Şapka Kanunu kelime anlamı Şapka Kanunu sözlükte ara Şapka Kanunu ansiklopedi bilgi bankası ara Şapka Kanunu ne demek Şapka Kanunu neye denir

Şapka Kanunu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver