Şanzıman Nedir Görevi Nasıl Çalışır Hakkında Bilgi

Şanzıman Nedir Görevi Nasıl Çalışır

Şanzıman anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şanzıman Nedir, Şanzıman Ne Anlama Gelir, Şanzıman Ne Demektir, Şanzıman Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şanzıman ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şanzıman Anlamı

Motorlu taşıtlarda moturun yükünü azaltarak aracın çeşitli hızlarda yürümesini sağlayan dişli kutusu, vites kutusu. İçinde, özel olarak düzenlenmiş dişliler ve bu dişlilerin birbirine uygun biçimde geçmesini sağlayan yardımcı parçalar bulunur. Şanzıman, motordan gelen dönme hareketini itici tekerlekleri döndüren şafta aktaran bir aygıttır. Dişlilerindeki diş sayıları, düşük viteslerde motordan gelen devir sayısını azaltıp böylece şafta, dolayısıyla tekerleklere daha fazla güç aktaracak biçimde düzenlenmiştir. Taşıtlarda hız ve motor devir sayısı arttıkça vites büyültülerek motor devriyle şanzımanın çıkış devri yani şafta aktarılan devir sayısı arasında uyum sağlanır. İleri viteslerin en büyüğünde dişliler devreden çıkar, şanzıman devir sayısını azaltmadan hareketi iletir. Bu duruma “prizdirek” de denir.

Konu ile ilgili aramalar: Şanzıman Nedir Şanzıman ödev ara Şanzıman kelime anlamı Şanzıman sözlükte ara Şanzıman ansiklopedi bilgi bankası ara Şanzıman ne demek Şanzıman neye denir

Şanzıman ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver