Sancısız Doğum Olur Mu?

Sancısız Doğum Var Mıdır?

Eğer normal doğum yapacaksanız normal doğum tamamen sancısız olamaz. Çünkü, sancının büyük bir fonksiyonu vardır. Sancı, çok gerekli bir uyarı belirtisidir, doğumun hangi safhaya geldiğini belirtir, aynı zamanda anneye bebeğine yardım edebilmesi için ne şekilde hareket etmesi gerektiğini gösterir. Bunlardan başka, sancı, tehdit edici tehlikeleri zamanından önce haber verir. Yani kadınların birçoğunun korktuğu doğum sancılarının aslında onlar için hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne, doğumun izleyeceği tüm safhalar hakkında bilgi sahibi olursa, kısa zamanda korku duygusundan kurtulur ve doğum sancılarına dayanabileceğini anlar. Bugün sancıları hafifletici bazı olanaklar vardır. Birçok doğum kliniklerinde bebeğin başı geçerken duyulan sancıyı (genişleme ya da yırtılma sancısı) hafifletmek için solunum yoluyla kısa bir süre narkoz verilir.

Gebelik sırasında yapılacak idmanlardan söz etmiştik. Bu idmanların sancısız doğuma çok yardımı vardır. Bunların yanı sıra, sancıları hafifletici, gerginliği ve kasılmayı giderici ilaçlar da vardır. Gerektiği takdirde doktor bu ilaçlardan verir. Bugünkü şartlar ile tamamen sancısız doğum yapılabilmektedir. Bu doğum sırasında anneye tam narkoz verilir ya da omurilik uyuşturulur (epidural anestezi ile doğum). Bu tip doğumların hem anne, hem de bebek için bazı tehlikeleri vardır. Örneğin, bebeğin çoğu kez ameliyatla ya forseps yardımıyla alınması gerekmektedir. Bu nedenlerle, sancısız doğuma ancak aşırı korku nedeniyle şiddetli kasılmaların söz konusu olduğu durumlarda ya da doğumun güçlüklerine katlanamayacak kadar zayıf kalbi olan annelerde başvurulmalıdır.
İlgili aramalar: sancısız doğum olur mu? doğum ağrısız olur mu? acı çekmeden doğum nasıl yapılır? doğum sırasında acı çekmemek mümkün mü?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver