Sancılı adet belirtisi gören bayanlarda tedavi seçenekleri nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Sancılı adet belirtisi gören bayanlarda tedavi seçenekleri nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adet sancısı, bayanlarda oldukça yaygın seyreden bir cinsel rahatsızlıktır. Bir kısım bayanlarda adet kanamasından hemen önceden sancı görülmekte iken hanımların çoğunluğunda ise adet kamanası ynaı menstruasyonun başlamasının ardından adet krampları baş gösterebilmektedir. Bilimsel olarak adet öncesi ve adet kanaması sırasındaki sancılar ayrı kategorilerde değerlendirilse de halk arasında adet sancısı denildiğinde her iki durum da birarada anlaşılmaktadır. Bazı bayanlarda adet sancıları o derecede ileri seviyede ağrı yapabilmektedir ki hanımların günlük aktiviteleri bile bu ağrılardan dolayı olumsuz etkilenebilmektedir. yapılan araştırmalarda kadınların % 50 sinin hayatlarının en az 1 döneminde adet sancısı çektikleri ortaya çıkmıştır. Kronik olarak adet ağrısı şikayetleri çekenlerin oranı ise %15 civarıdır.

Adet sancılarının sebepleri nedenleri nelerdir?

Uterus (rahim) duvarında sperm ile birleşmek için bekleyen yumurta, eğer bir sperm ile döllenme sürecini yaşayamazsa bu durumda biyolojik olarak vücuttan atılması gerekmektedir. Yumurtanın vücuttan atılması için rahim içerisinde prostaglandinler adı verilen bir takım hormonlar salgılanmaktadır. Bu hormon, yumurtanın vücuttan atılmasını hızlandırmak için rahim kaslarını uyararak kasılmalarına neden olmaktadır. İşte bu rahim kasılmaları, hanımlardaki adet sancılarının en önemli nedenidir. bu kasılmalar sırasında bayanların serviks yani döl yolu kanalının dar olması neticesinde adet krampları görülebilmektedir.

Ayrıca egzersiz yapmayan hanımlarda adet sancıları ciddi bir biçimde seyredebileceği gibi, duydusal baskı artında geçirilen adet kanamaları da şiddetli menstrüasyon sancılarına neden olabilmektedir. Adet sancılarını baş ağrısı ve mide bulantısı da eşlik edebilmektedir. Bunun yanı sıra ishal veya kabızlık şikayetleri de adet sancısı çeken bayanların diğer ortak şikayetleri olmaktadır.

Adet sancılarının tedavi yöntemleri nelerdir?

Adet sancılarını hafifletmede kullanılan en önemli tedbir, uyku düzenine dikkat etmekten geçmektedir. Ayrıca yürüyüş ve egzersizler yapmak, yoga ve pilates gibi vücudu dinlendiren egzersiz disiplinlerini tatbik etmek te adet sancılarını azaltmaktadır. Ayrıca piyasada adet sancılarına iyi gelen bazı bitkisel ilaçlar veya tıbbi preparatlar da bulunmaktadır. Aspirin ve asetaminofen içeren ağrı kesiciler de adet sancılarının tedavisinde etkili ilaçlardır. Her rahim veya kasık bölgesi sancısının adet kanamasından kaynaklanmadığını da bilmek gerekmektedir. Bazı rahim rahatsızlıkları, rahim kanseri gibi durumlarda da adet sancısı benzeri belirtiler olaiblmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver