Sancak Nedir Hakkında Bilgi

Sancak Nedir

Sancak anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sancak Nedir, Sancak Ne Anlama Gelir, Sancak Ne Demektir, Sancak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sancak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sancak Anlamı

Osmanlı idarî teşkilâtında, kazadan büyük, vilâyetten küçük idarî birim. Liva da denirdi. Sancaklar vilâyetlere bağlı olmakla birlikte aralarında bağımsız olanları da vardı. Bir sancak 5-10 kazanın birleşmesinden oluşurdu. Tanzimat’tan önceyse eyaletlerin alt birimlerini oluşturmaktaydılar. Başlarında “mirliva” da denen ve hem askerî hem de idarî yetkileri olan “sancak beyi” bulunurdu. Sancak beyinin askerî rütbesi bugünkü tümgenerale eşdeğerdeydi. Tanzimat’tan sonraysa sancak yöneticileri yalnızca idarî sorumluluk taşıdılar ve “mutasarrıf” adını aldılar. Sancaklar, yönetim birimi olarak günümüzün “il”lerine eşdeğerdeydiler.

Konu ile ilgili aramalar: Sancak Nedir Sancak ödev ara Sancak kelime anlamı Sancak sözlükte ara Sancak ansiklopedi bilgi bankası ara Sancak ne demek Sancak neye denir

Sancak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver