Sanal Sürücü Oluşturma Programı, Sanal Sürücü İle Oyun Kurma [Resimli Anlatım]

Bir önceki yazımda DVDlerinizin imaj yedeğini nasıl alabileceğinizi anlatmıştım. Burada ise sanal sürücü oluşturarak oyunları orjinal CD/DVD takmadan nasıl oynayabileceğinizi göstereceğim.

En çok oynadığınız bilgisayar oyunları için sürekli orjinal CD veya DVD sini takmak bir süre sonra bu DVDlerde çizilme ve bozulmalara neden olabilir. Bir sürü para vererek aldığınız oyun DVDsinin heba olmasını istemezsiniz. Bu yüzden bu CD/DVD diskinizin imajını alarak yedeklemeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca internetten pcnize indirdiğiniz bilgisayar oyunlarını orjinal DVD/CD olmadan da oynayabilmeniz için bir sanal sürücü oluşturmalısınız.

Kısacası burada sizlere sanal sürücü ile oyun kurmayı resimli olarak anlatacağım. Bunun için öncelikle elinizdeki DVD’nin imajını almanız gerekebilir. Eğer bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız buradaki yazımda çok kısa ve basit bir şekilde açıkladım. Hemen bakıp öğrenebilirsiniz.

DVDnizin imajını oluşturduktan veya internetten .iso formatındaki oyun imajı dosyasını indirdikten sonra bir sanal sürücü oluşturup bu iso dosyasını içine aktarmayı anlatıyorum. Bunu yapınca oyunu hemen oynayabileceksiniz.

http://enbasit.com/enbasityolu.png

  1. Bunun için öncelikle Deamons Tools programını indirmeniz gerekir. Lite versiyonu ücretsizdir ve ihtiyacımız olan özellikleri fazlasıyla içerir. Boyutu 11 mb olup, program tamamen Türkçe’dir. İndirmek içni tıklayınız.
    http://www.enbasit.com/indir.png
  2. Programı kurduktan sonra, görev çubuğunda bu deamon tools ikonu çıkacaktır.Alttaki resimde yuvarlak içinde gösterdim. Bu ikona sağ tıklayın ve açılan menüden “Sanal Aygıtlar”ın üzerine gelin. Hemen solunda açılacak menüden de “Add DT Virtual Drive” seçeneğine tıklayın. Program otomatik olarak bir sanal sürücü oluşturacak ve buna bir harf atayacaktır. Bende “H” isimli bir sanal sürücü oluşturdu. Aşağıdaki resimde görülmektedir
  3. Sanal sürücüyü oluşturduktan sonra, tekrar görev çubuğundaki deamons tools ikonu üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden “Sanal Aygıtlar” ın üzerine gelin. Yan tarafta açılacak menüden az önce oluşturduğunuz sanal sürücü harfinin üzerine gelin ve hemen sağında açılacak menüden de “Bir kalıp dosyası yerleştir” seçeneğine tıklayın.Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.
  4. Açılacak pencereden oyun  dosyası olan .iso uzantılı dosyanızı arayıp bularak seçin ve alttaki “Aç” butonuna tıklayın. Ben örnek olarak PES 11 oyun dosyasını yerleştirdim.
  5. Daha sonra masaüstünüzdeki “Bilgisayarım” ikonuna tıklayın ve açılacak pencereden yukarda oluşturmuş olduğunuz sanal sürücünüze çift tıklayın. Oyun kurulum penceresi açılacaktır. Eğer açılmazsa ve içindeki klasörler ve dosyalar listelenirse buradan oyunu kurmak için gerekli olan exe dosyasını bularak çift tıklayın. Bendeki görüntü böyle:
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver