Salvatore Adamo Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Salvatore Adamo Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Salvatore Adamo Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Salvatore Adamo, 1 Kasım, 1943 de İtalya’nın Sicilya adasında Ragusa şehrinin 22 km batısında bulunan bir kasabada dünyaya geldi. Babası Antonio madenlerde çalışıyordu ve annesi Concetta ev hanımıydı. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte yaşadığı bölgedeki birçok kişi gibi 1947’de Belçika’ya göç etti. Adamo 1950 yılında 7 yaşındayken , menenjit hastalığına yakalandı bir yıl yatalak hasta olarak yattı. Daha sonra ‘Freres des Ecoles Chretiennes’ adında rahiplerin yönettiği okula girdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Adamo 1960’ların sonunda, “Nicole” ile evlendi. Oğulları, Anthony, 1969 yılında doğdu, 1980’lerde Benjamin ve sonra Amélie doğmuştur.

İlk başarısını 14 Şubat 1960’da onyedi yaşındayken yaptığı şarkılardan “Si j’osais” adlı şarkısı Lüksemburg radyosunda yayınlanmasıyla yaptı.

1963 yılında yayınladığı ‘Sans Toi Ma Mie’ isimli şarkısıyla, Adamo ismini Fransa müzik listelerine yazdırdı. 1965 yılında Olympia’da sahne aldıktan sonraysa Adamo kısa sürede dünya çapında bir star haline geldi. Sanat hayatı boyunca şarkıları şarkıları sayısız dile çevrildi. Sadece ‘Tombe la Neige’ şarkısı dünyanın çeşitli ülkelerinde sayısı beş yüzü geçen şarkıcı tarafından yeniden kaydedildi.

Ülkemizde bazı şarkıları Fecri Ebcioğlu tarafından Türkçe’ye çevrilip Adamo tarafından Türkçe plak haline getirilip satış rekorları kırmıştır. Fecri Ebcioğlu, Adamo’nun, “Tombe La Neige” adlı şarkısını “Her Yerde Kar Var”, “Amour Perdu” adlı şarkısını “Sen Sevme Beni”, “Crier ton nom” adlı şarkısını “İsmini Haykırıyorum” şeklinde Türkçe şarkılar yazarak tükçeleştirmişti.

Fransızca şarkılarıyla Avrupa’nın ticari anlamda en başarılı şarkıcılarından biri olmuş albümlerinin satışı dünya çapında 100 milyonu aşmıştır.

Şu anda Belçika’da yaşamaktadır. Türkiye’de de bir dönem popüler olmuş sanatçının birçok parçası Türkçeye de uyarlanmıştır.

Salvatore Adamo en son Mayıs 2011’de 28 ve 29 Mayıs’ta Paris’te Grand Rex’de sahneye çıktı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver