Şahkulu İsyanı Nedir Sonuçları Hakkında Bilgi

Şahkulu İsyanı Nedir Sonuçları

Şahkulu İsyanı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şahkulu İsyanı Nedir, Şahkulu İsyanı Ne Anlama Gelir, Şahkulu İsyanı Ne Demektir, Şahkulu İsyanı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şahkulu İsyanı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şahkulu İsyanı Anlamı

Şahkulu İsyanı Nedir Sonuçları

II. Bayezit zamanında Anadolu’daki Şiîlerin Osmanlı Devleti’ne karşı çıkardıkları isyan. İran’da Safevî Devleti’ni kuran Şah İsmail, Anadolu’da Şiî propagandasına girişti. Anadolu’ya halifelerini gönderdi. Bunlardan Şahkulu Baba, Teke sancağında birçok taraftar kazandı. Osmanlı yönetimi tarafından ellerinden timarları alınan birçok sipahi, Şahkulu’nun yanına geçti. Şahkulu devletin diğer yörelerine adamlarını gönderdi. Daha da kuvvetlenen Şahkulu, şehzadeler arasındaki kavgadan yararlandı; Manisa’ya gitmekte olan Şehzade Korkut’a saldırdı. Bunun üzerine Antalya Şubaşısı Hasan Bey 3.000 kişilik bir orduyla Şahkulu’nun üzerine yürüdü, ancak yenilerek Antalya Kalesi’ne sığındı.

Taraftarlarını artıran Şahkulu, Anadolu Beylerbeyi Karagöz Paşa’nın askerlerini yenerek Burdur’u aldı (1511). Kütahya üzerine yürüdü, Karagöz Paşa ile yaptığı savaşı kazandı ve Karagöz Paşa’yı esir alarak öldürttü. Şehzade Korkut’un gönderdiği orduyu da yenerek Bursa üzerine yürüdü, Sadrazam Hadım Ali Paşa 8.000 kapıkuluyla Şahkulu’nun üzerine hareket etti. Şahkulu taraftarları savunma durumundaydı. Hadım Ali Paşa onları kuşattı; yardım gelmesini engelledi. Kuvvetleriyle birlikte Hadım Ali Paşa’nın yanında yer alan Şehzade Ahmet ayrılarak sancağına geri dönünce, Şahkulu, Osmanlı ordusunun zayıflamasından yararlanarak Sivas’a geçti, Hadım Ali Paşa 500 yeniçeriyle onu takip etti; taraflar Sivas yakınında savaştı, Hadım Ali Paşa ve Şahkulu öldüler. Bunun üzerine ayaklananlar dağıldı, İran’a çekildiler. Bir kısmı yolda bir İran kervanını soyduğundan Şah İsmail tarafından idam edildi.

Konu ile ilgili aramalar: Şahkulu İsyanı Nedir Şahkulu İsyanı ödev ara Şahkulu İsyanı kelime anlamı Şahkulu İsyanı sözlükte ara Şahkulu İsyanı ansiklopedi bilgi bankası ara Şahkulu İsyanı ne demek Şahkulu İsyanı neye denir

Şahkulu İsyanı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver