Şah Nedir Hakkında Bilgi

Şah Nedir

Şah anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Şah Nedir, Şah Ne Anlama Gelir, Şah Ne Demektir, Şah Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Şah ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Şah Anlamı

Padişah, hükümdar, özellikle de Afgan ve İran hükümdarlarına verilen ad. Bu unvan tarihte ilk kez İran’da Akamanış adlı hükümdar ailesi tarafından kullanılmıştır. Hükmetmek anlamına gelen “hşay” ya da “hşayasiya” kökünden türeyen bu unvan aynı zamanda Tanrısal bazı güçleri de elinde bulunduran ve özellikle de İran şahlarında, Şiî mezhebinin lideri olmaları nedeniyle dinî yetkilere de sahip olan bir hükümdarı niteler. Bugünkü biçimi ve anlamıyla ilk kez İranlı şair Firdevsi tarafından kullanılan ve “Şehnamesi”yle yayılan terim, sonradan hep böyle kullanılmaya devam etmiştir. Diğer yandan dinî bir anlam taşıyan bu terim Tanrı, sevgili, halk gibi anlamlara da bürünmüş, Şiî ve Alevî edebî yapıtlarında böyle çeşitli anlamlarda kullanılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Şah Nedir Şah ödev ara Şah kelime anlamı Şah sözlükte ara Şah ansiklopedi bilgi bankası ara Şah ne demek Şah neye denir

Şah ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver