Sağlık Memuru ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Sağlık Memuru, Sağlık Memuru hakkında, Sağlık Memuru ile ilgili bilgi, Sağlık Memuru mesleği, Sağlık Memuru nasıl olunur, Sağlık Memuru olmak için, Sağlık Memuru olmak için hangi okulu okumalı, Sağlık Memuru özellikleri, Sağlık Memuru ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Sağlık Memuru Görevleri
Hastanın tedavisinde doktorla işbirliği içinde tedaviyi uygular, Enjeksiyon ve pansuman yapar, tansiyon ölçer, Fizik tedavisi uygulamasında uzmanlara yardımcı olur, Kültür hazırlar, kan grubunu belirler, gebelik testi yapar, Sünnet yapar, Boğulma, yaralanma vb. durumlarda ilk yardım hizmeti verir, Aşı faaliyetlerini yürütür, İşletmede çalışıyorsa işçilerin günlük ve periyodik sağlık kontrollerini takip eder, İşletmeye gelen sağlıkla ilgili yazıları ilgili yerlere sunar, incelendikten sonra dosyalanması işlemlerini yerine getirir, Sağlıkla ilgili sorunları saptar ve personel müdürüne iletir, malzeme ve ilaç mevcudunu takip eder, temini gereken malzeme ve ilaçlar hakkında ilgili birimlerle görüşür.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sağlık Memuru Kullanılan Malzemeler
Tansiyon ölçme aleti, tıbbi müdahalelerde kullanılan alet ve cihazlar, turnike, tedavi tepsisi, tentürdiyot, flaster, mensol, oksijenli su, alkol, pamuk, enjektör, aşı nakil kapları.

 

Sağlık Memuru Özellikleri
Sağlık memuru olmak isteyenlerin; Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Pratik, çabuk karar verebilen ve uygulayabilen, dikkatli, sorumlu ve sabırlı
kimseler olmaları gerekir.

 

Sağlık Memuru Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı sağlık yüksekokullarının “Sağlık Memurluğu” bölümlerinde verilmekte iken 2008-2009 öğretim yılında mesleğin eğitimi verilmemektedir. Aşağıdaki bilgiler eğitimin verildiği yıllar için geçerlidir.

 

Sağlık Memuru Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Sağlık Memuru Diploma
Eğitim sonunda “Lisans Diploması” ve “Sağlık Memuru” unvanı alınır.

 

Sağlık Memuru Çalışma Alanları
Kamu, özel kurum ve kuruluşların sağlık birimleri, hastaneler, halk sağlığı laboratuarları, sağlık ocakları, dispanserler, poliklinikler, sağlık merkezleri, işletmeler, yurtlar, gemiler (Gemi Sağlık Memurluğu) vb. yerlerde çalışırlar. Mezun olan kişi istediği takdirde sağlık kabini açarak serbest olarak da çalışabilir. Günümüzde nitelikli sağlık personeli açığı söz konusudur. Bu açık nedeniyle ve söz konusu olan insan sağlığı oldukça, bu mesleğe duyulan ihtiyaç da sürekli kendini gösterecektir. 1994 yılı Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde, “Sağlık Memuru” sayısı 30.811 olup, bu sayının tümü erkektir.

 

Sağlık Memuru Meslekte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Çalıştıkları bölümde bölüm şefi, müdür gibi yönetim kademelerine gelebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver