Safran Nedir Hakkında Bilgi

Safran Nedir

Safran anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Safran Nedir, Safran Ne Anlama Gelir, Safran Ne Demektir, Safran Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Safran ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Safran Anlamı

Süsengiller familyasından, çiğdeme benzeyen bir bitki ve bu bitkinin kurutulmuş çiçek tepeciklerine verilen genel ad. Boyu 20-25 cm’ye kadar ulaşabilir. Çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Etli ve yuvarlak, 2-3 cm çapında bir soğanı ve sonbaharda açan mor renkli çiçekleri vardır. Çiçeklerin ortasında kırmızı-turuncu renkli, çiçeğin dişi organına ait tepecikler bulunur. Bu çiçek tepecikleri gıda üretiminde ve eczacılıkta kullanılır.

Safran, Hititler döneminden beri Anadolu’da biliniyor ve ilâç olarak kullanılıyordu. Eski Yunanda, özellikle Batı Anadolu’da ticareti oldukça yaygındı. Osmanlılar döneminde de önemini koruyan bir ihraç ürünüydü. Daha önceleri Urfa, Mardin, Kastamonu, Ankara, İstanbul’da yetiştirilmesine karşın, bugün yalnızca Kastamonu’nun birkaç köyünde üretimi yapılmaktadır.

Safranın çiçekleri açtıktan sonra tepecikler tek tek toplanıp kömür ateşinin üzerinde bal mumuyla karıştırılarak kurutulur. Yaklaşık 10 g safran elde etmek için 1430 tepecik gereklidir. Anayurdu Akdeniz ülkeleri, Anadolu ve İran olarak bilinmektedir.

Safran kırmızı renkli boya maddeleri, şekerler, uçucu ve sabit yağlar içerir. Sinir sistemini uyarıcı, iştah açıcı, âdet söktürücü, koku ve renk verici olarak kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Safran Nedir Safran ödev ara Safran kelime anlamı Safran sözlükte ara Safran ansiklopedi bilgi bankası ara Safran ne demek Safran neye denir

Safran ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver