Safra Kesesi Taşı, Safra Kesesi Taşı Nasıl Alınır, Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

safra kesesi taşı nasıl geçer, safra kesesi taşı nasıl yok olur, safra kesesi taşı tedavi yöntemleri, safra kesesi taşı tedavisi

Safra kesesi taşı nasıl tedavi edilir?

Safra depolayan ve sindirime yardımcı özelliği bulunan safra kesesi akciğerin sağ lobunda yapışık, sapıyla da onikiparmak bağırsağına bağlı bir şekilde bulunmaktadır. Ancak safrada husule gelen taş sorunu toplumuzda sıklıkla görülmekte ve sindirim sisteminin işleyişinde aksamalara sebep olduğu için mütenevvi şikayetler yaşatmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla ortaya çıkan bu sorun ekseri açık tenli ve 40 yaş üstündeki kişilerde daha fazla husule gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saf kesesinde taş oluşmasının sebepleri arasında, safra içeriğindeki dengenin bozulması, safra kesesinin iltihaplanması ve parazit oluşumu, Akdeniz ateşi gibi kan yıkımını arttıran sağlık problemlerinin varlığı, beslenmede yüksek kolesterol içeren gıdaların tüketilmesi, diyabet, doğum kontrol hapı kullanımı , şişmanlık ve genetik faktörler yer almaktadır. Karın ağrısı, fazla gerinme, yemek sonrası şişkinlik, bulantı ve kusma gibi şikayetlerle kendini belli eden safra kesesi taşları, çeşitli yöntemlerle safra kesesinden uzaklaştırılır.

Önceleri safra kesesi taşlarının tedavisi için ilaçlardan faydalanıyordu, lakin ilaçların safra kesesi taşları üzerinde düşük etkisi bulunduğu ve taş oluşumunun kısa bir süre sonra tekrar nüksetmesi üzerine ilaçlı tedavi günümüzde kullanılmamaktadır. Safra kesesi taşlarının tedavisi için ilaçlı tedaviden sonra taş kırma yöntemi geliştirilmiş, ancak bu yöntemde de kırılan safra kesesi taşlarının bir kısmı kırılamadığından, kırılan taşların kanalı tıkadığından ve kısa sürede tekrar oluştuğundan dolayı bu yönteminde uygulaması kalkmıştır.

Safra kesesi taşlarının tedavisi için günümüzde en etkili yöntem cerrahi operasyondur. Narkoz altında tek tedavi yöntemi olan ameliyatta safra kesesi taşları ile birlikte safrada yerinden çıkartılmaktadır. Böylece hasta daha sorunsuz bir hayat yaşayabilir. Ancak safra kesesi olmadığı için tükettiği gıdalara dikkat etmedi zaman sindirim problemleri yaşar. Bunun için safra kesesi alınan hastalar beslenmelerine çok daha dikkat etmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver