Saffariler Nedir Hakkında Bilgi

Saffariler Nedir

Saffariler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Saffariler Nedir, Saffariler Ne Anlama Gelir, Saffariler Ne Demektir, Saffariler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Saffariler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Saffariler Anlamı

İran’ın Secistan bölgesinde 867-1163 yılları arasında hüküm süren sülâle. Sülâlenin kurucusu, asıl mesleği bakırcılık (saffar) olan Yakup bin Leys’tir. Bu nedenle sülâle, Saffarîler adıyla tanındı. Yakup, Tahiroğulları’nı yenerek Herat ve Şiraz’ı ele geçirdi. Belh, Bamiyan ve Kabil’i aldı. 873′te Tahiroğulları’ndan Muhammet bin Tahir’i yenerek Nişabur’a girdi. Bağdat’ı alma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 879′da öldü. Kendisinden sonra hüküm süren Saffarî hükümdarları, egemenliklerini 1163′e dek devam ettirdiler.

Konu ile ilgili aramalar: Saffariler Nedir Saffariler ödev ara Saffariler kelime anlamı Saffariler sözlükte ara Saffariler ansiklopedi bilgi bankası ara Saffariler ne demek Saffariler neye denir

Saffariler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver