Saf Salep Nedir, Salep Bitkisi Nedir, Salep Bitkisinin Adı

salep bitkisinin faydaları, salep bitkisinin faydaları nelerdir, salep bitkisinin yararları, salep nedir

Salep Nedir? Salep Bitkisi’nin Faydaları Nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Salep, tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Kullanılan yeri köklerindeki yumrularıdır. Yurdumuzda birçok çeşidi vardır. Salep bitkisini  toz haline getirerek içecek elde ederler. Özellikle kış aylarında salep içeceği vücudu ısıttığı için çok tercih edilir. Salep in faydalarına deyiniyoruz bu yazımızda…

 

Salebin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Kabızlığı giderir ve ishali keser. Aybaşı kanamalarını düzenler. Göğsü yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkileri ile öksürük ve bronşitte faydalıdır. Vücut ısısını arttırır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. Basur şikayetlerini azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Salep Nasıl Kullanılır? Bitkinin kullanılan kısımları kökleridir. Kök yumruları suda kaynatılıp kurutulduktan sonra toz haline getirilen salep ile su ya da süt kullanılarak içecek hazırlanır. Ayrıca, dondurma hammaddesi olarak da kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver