Sadabad Paktı Nedir Üyeleri Kimler Hangi Ülkeler İmzaladı Hakkında Bilgi

Sadabad Paktı Nedir Üyeleri Kimler Hangi Ülkeler İmzaladı

Sadabad Paktı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Sadabad Paktı Nedir, Sadabad Paktı Ne Anlama Gelir, Sadabad Paktı Ne Demektir, Sadabad Paktı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Sadabad Paktı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sadabad Paktı Anlamı

Sadabad Paktı Nedir Üyeleri Kimler Hangi Ülkeler İmzaladı
Temmuz 1937′de Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında imzalanan saldırmazlık antlaşması. I. Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda dünyada ve özellikle Avrupa’da meydana gelen gelişmeler ve ortaya çıkan yeni güçler, Türkiye’nin de durumunu gözden geçirerek güvenliğini sağlayacak önlemler almasına yol açtı. Önce Balkan devletleri ile bir antlaşma yapıldı (Balkan Paktı); sonra da Türkiye’nin girişimiyle Sadabad Paktı imzalandı. Antlaşma, İran Şahı’nın Tahran’daki yazlık sarayı Sadabad’da imzalandı. Antlaşmaya göre, taraflar birbirlerinin iç işlerine karışmayacak, sınırlarına saygı gösterecek, ortak çıkarlarını ilgilendiren uluslararası sorunlarda birbirlerine danışarak karar verecekler ve tek başlarına ve başka devletlerle birlikte birbirlerine saldırmayacaklardı. Ayrıca Afganistan-İran, İran-Irak arasındaki mevcut sınır anlaşmazlıklarında Türkiye’nin hakemliği kabul edilecekti.

Konu ile ilgili aramalar: Sadabad Paktı Nedir Sadabad Paktı ödev ara Sadabad Paktı kelime anlamı Sadabad Paktı sözlükte ara Sadabad Paktı ansiklopedi bilgi bankası ara Sadabad Paktı ne demek Sadabad Paktı neye denir

Sadabad Paktı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver